تزریق بوتاکس و ژل

بوتاکس روشی است که نیازمند مهارت و تخصص در این زمینه است و قطعأ می بایست توسط پزشک مجرب انجام شودکه مهمترین عامل انجام روش بوتاکس با ماندگاری بالاست درادامه مطلب بوتاکس و مزایای آن توضیح داده شده است.

نحوه اثر بوتاکس

بوتاکس فراورده ای از سم بوتولیکس است این سمّ میتواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیر ارادی را بی حس یا فلج کند امروزه از خاصیت این سم برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری و زیبا سازی بدن و صورت استفاده میشود بنحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است و برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده میشود.حرکت ماهیچه ها در صورت و انقباضات آن توسط فرمان عصبی انجام میگیرد این فرمان توسط استیل کولین به ماهیچه ها میرسد.با تزریق بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری بعمل آمده و انقباضات ماهیچه ضعیف می شود،در واقع کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه ها و جوانسازی پوست است. بعد از بکاربردن این روش، پوست روی عضلات صورت، صاف و بدون چروک خواهد شد.معمولا از سن ۲۵ سالگی به بعد می توان از تزریق ژل استفاده کرد .

چگونگی انجام روش بوتاکس

بوتاکس، یک جراحی ساده و بی خطر است. پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک یک ضربه آرام به صورت شما وارد می کند که درد بسیار کمی دارد. سپس با دقت زیادی بوتاکس را به قسمت موردنظر در صورت شما وارد می کند. بیماران درد ناشی از ورود سوزن را با درد ناشی از گزیدن ساس مقایسه می کنند. در این جراحی شما بیهوش نمی شوید و پس از اتمام عمل می توانید فعالیتهای عادی خود را ادامه دهید.

نقاطی از صورت و بدن که با بوتاکس جوان می شوند

پیشانی از جمله نواحی است که با تزریق بوتاکس می‌توان خطوط عرضی پشت سرهمی که بخاطر بالا انداختن زیاد ابرو به مرور زمان عمیق می شوند از بین برد،همچنین خطوط اخم که به دو صورت عمودی یا افقی در بین دو ابرو ایجاد می شود را برطرف می کند . خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به تزریق بوتاکس جواب میدهند.

چنانچه بیمار تمایل داشته باشد روش خاصی برای تزریق بوتاکس وجود دارد آنهم بالا بردن گوشه های ابرو است که ظاهری مطلوب به چهره بیمار می بخشد مخصوصا در کسانی که فاصله بین ابرو و چشم آنها کوتاه است بسیار رضایت بخش تر است. اگر روش تزریق بوتاکس صحیح باشد و توسط متخصص مجرب انجام شود نتایج حاصل از انجام بوتاکس راضی کننده است.

ماهیچهٔ نازکی بنام پلاتیسما به پوست گردن متصل استد که به مرور زمان و با افزایش سنّ و انقباضش بیشتر سبب بوجود آمدن خطوط برجسته ای در دوطرفه خط وسط گردن میشود و فرد مسن تر به نظر می رسد. با تزریق بوتاکس در چند نقطه باعث شل شدن ماهیچه ی پلاتیسما و در نتیجه آزاد شدن پوست گردن می شود و سفتر شدن پوست ناحیه گردن و جوان شدن ظاهر پوست آن از دیگر نتایج بوتاکس است.تزریق بوتاکس را می توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم،اطراف لب،خط خنده و خطوط زیر و گوشه های لب نیز بکار برد.تزریق بوتاکس در این نواحی باید توسط فرد مجرب و به میزان کم انجام شود چرا که بروز عوارض در این نواحی بیشتر است.

تاثیرگذاری بوتاکس

تزریقات بوتاکس موقتی هستند. بوتاکس بطور متوسط ۶ـ ۴ ماه تأثیر خود را حفظ می کند. طول دقیق این مدت در میان افراد مختلف فرق می کند. نباید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس انتظار داشته باشید که پوست سریعا دچار تغییرات شگرف شود ، این تغییرات بعد از گذشت سه تا هفت روز زمان لازم دارد تا اثر نماید و در هفته دوم این اثر گذاری به اوج خود می رسد.

دفعات تکرار تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس را باید تکرار کرد، مطالعات بالینی اخیر نشان می دهند که به مرور زمان طول مدت بقای اثر بوتاکس افزایش می یابد. بنابراین شما در آینده از تزریقات کمتری برخوردار خواهید شد. زمان تمدید رابطه ی مستقیمی با نوع بوتاکس و نوع پوست بیمار دارد. با از بین رفتن اثر بوتاکس چروکها دو مرتبه ظاهر میشوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس حداقل سالی دو بار انجام شود.

عوارض جانبی بوتاکس

کوبیدگی موقتی یا خون مردگی حاصل از تزریق بوتاکس در پوست معمولی ترین عارضه جانبی عمل بوتاکس می باشد. این کوفتگی در هر بیماری که بوتاکس را انجام می دهد دیده می شود. این کوبیدگی نتیجه پاسخ طبیعی بدن به یک تغییر بافتی می باشد.از آنجائیکه تمام اثرات بوتاکس کاملاً برگشت پذیرند، هر گونه عوارض جانبی موقتی می باشد و هیچ گونه جای نگرانی نیست.