کاربرد ژل و بوتاکس در جوانسازی پوست | تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی چیست؟

کاربرد ژل و بوتاکس در جوانسازی پوست

خوشبختانه با گذر زمان و پیشرفت در زمینه های زیبایی می توان روند پیری را به تعویق انداخت. تزریق ژل و بوتاکس از جمله روش های پرطرفدار برای پیشگیری و رفع چین و چروک های پوستی هستند. در کل تزریق ژل و بوتاکس  به عنوان روش های مکمل در جوانسازی، لیفت صورت و رفع انواع خطوط و چین و چروک های صورت استفاده می شود. استفاده از این روش به صورت تزریق روی پوست شخص خواهد بود. 

بوتاکس صورت | بوتاکی پیشانی

چروک‌های صورت دو دسته اند

- نوع ديناميک (چروک دینامیک بر اثر حركت مكرر عضلات صورت در طی سال‌ها ايجاد می‌شود، چروک دینامیک با بروز هیجانات روی پوست ایجاد می شوند و در حالت عادی اثری از آنها باقی نمی ماند که نوع از چروک پوستبه خوبی به تزریق بوتاکس پاسخ می دهند).
- نوع استاتيک (نوع دوم چروک پوست  استاتیک است در اثر كاهش كشساني پوست به علل متفاوتی ازجمله جاذبه زمين ایجاد می شود، و در حالت عادی و استراحت هم روی پوست باقی می ماند و با تزریق ژل درمان می شوند). 

در بعضی از اشخاص چین و چروک صورت ترکیبی از دو نوع چروک دینامیک و استاتیک می باشد. یعنی دیگر چروک پوست هم در حالت استراحت وجود دارد و دیده می شود ولی با هیجان عمق آن افزایش میابد، مانند خطوط اخم یا خطوط لبخند. در زمان بروز چنین وضعیتی بهتر است اول بوتاکس تزریق شود و بعد از گذشت دو هفته بعد از مشخص شدن نتیجه تاثیرات آن بهتر است ژل تزریق شود. هر چند که می توان همزمان ژل و بوتاکس را در یک ناحیه و در یک جلسه انجام داد. بطور کلی می توان گفت بوتاکس برای قسمت فوقانی صورت استفاده می شود و ژل برای قسمت های تحتانی صورت کاربرد دارد.

 

 بوتاکس و ژل را بهتر بشناسیم

بوتولونیوم توکسین که بوتاکس نامیده می شود و ژل ها که در واقع فیلرهای پوست هستند، هر دو در مقایسه با یکدیگر اثرات ماندگاری را برای بیمار به دنبال دارند. بیمار می تواند برای رفع چین و چروک از بوتاکس یا ژل استفاده کند ولی بوتاکس و ژل تفاوت های زیادی با هم دارند که بیمار می بایست بدان توجه کند.

همانطور که می دانید بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم می باشد. با تزریق مقدار کمی از این سم با اثرگذاری مستقیم در ماهیچه، فعالیت آن ناحیه کم و محدود شده و رد خطوط به جای مانده بر روی پوست را از بین می برد. در نتیجه با این عمل صورت جوان تر و شاداب تر خواهد شد. این روش کاربردی يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی در بر طرف نمودن چین و چروک است. در واقع این ترکیبات فلج کننده، با مکانیسم اثر فلج نمودن عضلات پیشانی یا دور چشم یا سایر نقاط صورت، اسپاسم را در آن ناحیه رفع نموده و مانع از انقباض عضلات می شوند، برای درمان چروک های پیشانی و کنار چشم ها که حرکت عضلانی ضروری نیست می توان از بوتاکس استفاده نمود تا از پیشرفت و بروز چروک ها پیشگیری به عمل آید.  این روش گاهاً موجب بالا بردن ابروها می شوند و مدت زمان ماندگاری آن بین 3 تا 6 ماه می باشد.

 از دیگر روش های جوانسازی پوست ترکیبات پُرکننده را می توان نام برد؛ که ضمن پر کردن چروک ها و شیارهای ایجاد شده بر روی پوست، مثل پركردن خطوط خنده، می توان از این ترکیبات پر کننده برای سایر قسمت هایی از بدن و صورت که ظاهر مناسبی ندارند استفاده نمود مثل رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم گونه، لب، چانه و نیز پر کردن اندام ها مانند سینه و تغییرات محدود در حالت بینی و... و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی های ضایعاتی چون سالک کاربرد دارند.

 

دسته بندی ترکیبات پر کننده

ترکیبات پرکننده در دو نوع موقت و دائم تقسیم می شوند. البته در نوع ژل دائم (پلی اکریل آمید) انواع مختلفی وجود دارد طبق تحقیقات این ترکیبات تطابق کامل با بافت پیوندی بدن داشته و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است. ژل های موقت بین 6 تا 18 ماه و ژل های دائم حداقل تا 6 سال ماندگاری دارند. ژل های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستيلن، ماتریدکس و... دارند.  ژل ها ترکیباتی هستند که چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و در ضمن برای برجسته کردن گونه و لب نیز کاربرد دارند. اثرشان بین 6 ماه تا 6 سال می باشد.
 ژل های دائم در واقع ماندگار هستند، اما چون با گذشت چند سال این مقدار به نسبت اول کاهش میابد و بافت های بدن نیز به مرور زمان تحلیل می روند، ماندگاری این ژل ها را باید بین 5 تا 10 سال در نظر گرفت. امروزه بیشترین ژل های دائم مورد استفاده شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات هستند.

 

 برطرف نمودن مشکلات پوستی با استفاده از تزریق ژل یا تزریق فیلر 

- حجم دادن به لب‌ها
- پُرکردن یا هموار کردن اِسکارها یا جای جوش ها
- حجم دادن و پر کردن نواحی تو رفته و گود صورت
- گودی زیر چشم که توسط پلک تحتانی ایجاد می‌شود
-  پرکردن یا هم سطح کردن چین و چروک‌های استاتیک مخصوصاً در قسمت پایینی صورت

تزریق ژل و بوتاکسفوق تخصص جراحی پلاستیک صورت

 

تفاوت‌های تزریق ژل یا فیلر و بوتاکس چیست؟

به طور خلاصه تفاوت تزریق ژل و بوتاکس را می توان اینچنین بیان نمود 
برای درمان چین و چروک، بوتاکس عمدتا برای درمان چین و چروک های دینامیک استفاده می شود. این چین و چروک ها به طور طبیعی در اطراف چشم و دهان، و همچنین در بین ابروها رخ می دهد. آنها با سن بیشتر شده است. تزریق بوتاکس عضلات را در نزدیکی این چین و چروک استراحت می کند. عدم امکان حرکت عضلات، ظاهر شدن چروک های دینامیکی را کاهش می دهد. بوتاکس برای خطوط خالص ناشی از شکست کلاژن استفاده نمی شود. مدت ماندگاری بوتاکس ۳ تا ۴ ماه می باشد.

ماندگاری نتایج تزریق ژل یا فیلر بسته به نوع فیلر متغیر است. در مورد تزریق ژل یا فیلر از هیالورونیک اسید و مواد مشابه جهت پر نمودن، حجم دادن و هموار کردن نواحی استفاده می‌ شود که حجم خود را از دست داده یا ناهموار هستند. پرکننده های پوستی نیز چروک های صورت را درمان می کنند، این نواحی شامل چین و چروک‌های دور دهان، لب‌ها یا گونه‌ها می‌‍باشد که پُری و حجم بافتی خود را نیز از دست داده‌اند. همچنین ممکن است از آن‌ها برای چین و چروک‌های پیشانی، اسکارها، کاهش عمق زخم یا دیگر نواحی که حجم خود را از دست داده‌اند استفاده شود.

 

 

دکتر محمد ثابت | بهترین دکتر زیبایی و تزریق بوتاکس در تهران

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظر دهید