جراحی پروتز سینه با چه اهدافی قابل انجام است؟ | مراقبت های قبل و بعد از جراحی پروتز سینه

آیا می دانید جراحی پروتز سینه با چه اهدافی قابل انجام است؟

از رایج ترین جراحی های زیبایی پر متقاضی جراحی پروتز سینه است، به طوری که در بین زنان محبوبیت زیادی یافته است. در واقع پروتز سینه عملی است که به تصور افرادی که به آن تمایل دارند باعث بازگشت و افزایش اعتماد به نفس آن ها خواهد شد. هدف از انجام پروتز سینه این است که زنانی که سینه‌های کوچکی دارند و یا سینه های غیر یکنواخت یا غیر جذاب  دارند می توانند ازجراحی پروتز سینه برای زیبایی و لیفت سینه های خود استفاده کنند تا هم به اندازه دلخواه خود برسند و هم اینکه از بر طرف شدن مشکلات سینه خود احساس رضایت کنند. 
در جراحی پروتز سینه، پروتز را در زیر بافت های نرم سینه قرار می دهد و پروتز با سیلیکون یا سالین پر می شود و یا ایمپلنت‌های مخصوصی را در زیر عضلات سینه و یا بافت سینه قرار می‌دهد که بسته به جنس و کیفیت به طور میانگین از ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند.

جراحی زیبایی سینهجراحی پروتز سینه | پروتز سینه

 

هدف از انجام جراحی پروتز سینه چیست؟

•    به منظور حجم دادن به سینه های کوچک
•    ترمیم سینه های تخلیه شده در زنان مبتلا به سرطان سینه
•    ایجاد تقارن در سینه
•    بازیافتن شکل اولیه سینه پس از حاملگی، شیردهی، از دست دادن وزن بالا 
•    زنانی که از شکل و اندازه ی سینه خود ناراضی هستند

پروتز ها براساس میزان برجستگی شامل سه نوع هستند

1.    Low profile  - پروتز با برجستگی کم؛
2.    High Profile - پروتز با برجستگی زیاد؛
3.    Ultra high profile - پروتز سینه با ایجاد برجستگی خیلی زیاد؛

انواع پروتز سینه به لحاظ  شکل 

 پروتز سینه گرد (round)
پروتز سینه گرد برای اشخاصی که تمایل دارند سینه‌هایشان برجسته ‌تر به‌ نظر برسد، مناسب هستند. همچنین از طرفی کسانی که می‌خواهند پروتز سینه خوش‌فرم و بافت نرمی داشته باشد معمولا این پروتزهای گرد انتخاب خوبی خواهد بود.

پروتز سینه

جراحی پروتز سینه | پروتز سینه قطره اشکی

مزایایی که پروتز سینه گرد (round) دارد

•    جراحی اصلاحی یا revision در صورت تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز یا چرخش پروتز.
•    چرخش تکرارشونده‌ی پروتز.

پروتز سینه قطره اشکی  یا آناتومیکال 

پروتز سینه قطره‌اشکی  مناسب برای متقاضیانی است که تمایل دارند پروتز سینه‌ شان طبیعی ‌تر جلوه کند. علاوه ‌بر این اشخاصی که بافت سینه‌ ی خیلی کمی دارند یا اصلا بافت پستان ندارند، اشخاصی که  دچار عدم تقارن در سینه‌ها یا نقص ظاهری سینه دارند، خانم هایی که سینه‌های بدون شکل و تختی دارند و نیز خانم‌هایی که پوشش بافت نرم سینه‌ شان بسیار کم است پروتز سینه ی اشکی انتخاب مناسبی برایشان خواهد بود. 

مراحلی که در جراحی پروتز سینه طی می شود

پیش از فراهم شدن زمینه جهت انجام جراحی پروتز سینه، لازم است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره به همراه پزشک جراح شرکت نماید و از زیر و بم های این جراحی و مواردی همچون راه و روش های مختلف بزرگ کردن سینه و رفع نواقص و انواع پروتز متناسب با شکل بدن فرد آگاه شود. همچنین جراح سابقه پزشکی بیمار را کاملاً بررسی و در نهایت تعیین می‌کنند که آیا انجام این عمل با توجه به شرایط بیمار مناسب است یا خیر.
جراحی پروتز سینه تحت بیهوشی عمومی با صرف زمان یک تا دو ساعت انجام می‌شود. در مرحله بعد از بیهوشی وقت آن است که جراح برش هایی روی سینه ایجاد کند. برش ها  شامل برش در دور هاله سینه،برش در زیر سینه ،برش در زیر بغل ، ودر موارد خیلی کم برش در دور ناف نیز انجام می شود. جراح انتخاب نوع این برش ها را معمولا براساس شکل و نوع پروتز، اندازه پروتز، شکل و ساختار سینه فرد می گذارد.
بعد از زردن برش مناسب وقت آن است که پروتز در سینه جای گیرد، (محل قرار گرفتن پروتز به جنس پروتز،کیفیت و ضخامت و کشش پوست، بستگی دارد) پروتز از بالا یا پایین وارد عضله دیواره قفسه سینه می شود. بطور کلی جراح از دو محل برای قرار دادن پروتز استفاده می کند درزیر بافت سینه و بالای عضله سینه و همچنین  در زیر عضله سینه.
در نهایت بعد از جاگیری صحیح پروتزها زخم ها با نخ قابل جذب طولانی بخیه می شود و روی آن با چسب های جراحی پوشانده می شود و سینه بند طبی برروی سینه بسته می شود. درزها جذب می شوند و بنابراین محل اسکار در طول زمان بسته می شود. طور کلی، پروتز به  بافت های سینه آسیب نمی زند و هیچ مشکلی با تغذیه با شیر مادر ایجاد نمی کند.

جراحی پروتز سینه

جراحی سینه | پروتز سینه

نگرانی ازجای زخم باقی مانده ناشی از جراحی سینه

واقعیت این است که جای زخم پس از تمام عمل‌های جراحی باقی خواهد ماند، اما برش‌های جراحی پلاستیک در ناحیه‌های ناپیدا ایجاد می‌شود تا جای زخم به حداقل برسد. به علاوه اگر برش به خوبی بخیه زده شود و از آن مراقبت شود، جای زخم به مرور زمان محو می‌شود.

قبل از جراحی پروتز سینه

ورزش منظم را در برنامه روزانه خود قرار دهید. پیاده روی سبک، قبل و بعد از جراحی، به شما کمک خواهد کرد که بهتر شوید.
دو هفته قبل از عمل، از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و حتی مکمل های گیاهی که بر انعقاد خون تاثیر می گذارند جلوگیری شود.
2 تا 3 هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید.
چند روز قبل از عمل، خوردن غذاهای سالم و امتناع از نوشیدن الکل.

بهبودی بعد از جراحی پروتز سینه

دوره بهبودی جراحی پستان به دو قسمت از دوره استراحت پس از عمل (24 تا 48 ساعت) و دوره استراحت برای چند روز در خانه تقسیم می شود. در طول این دوره، توصیه های پزشک را رعایت کنید، اما موارد زیر باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد:
- تا شش هفته روی شکم نخوابید
- پس از 6 هفته، شما می توانید ورزش های سبک و پس از سه ماه تمرین شدید ورزش کنید.
- داروهای تجویز شده توسط پزشک را به طور منظم استفاده کنید .
- برای کاهش تورم و کبودی ها ازکمپرس یخ استفاده کنید.
- مصرف نمک را برای دو هفته کاهش دهید.
- حداقل برای یک ماه پس از عمل سیگار نکشید.
- اجتناب از بالا بردن دست ها و به طور کلی هر حرکتی که جراحی را تحت فشار قرار می دهد.
اگر چه بین سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان ارتباطی وجود ندارد، بهتر است که به طور همزمان ماموگرافی و اولتراسوند انجام شود تا سلامت پروتز را تضمین کند.

 بیشتر بدانید: پروتز سینه و بارداری

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظر دهید