جراحی زیبایی شکم

جراحی آبدومینوپلاستی و مراقبت های بعد از آن

شما ممکن است مادر دو تا کوچولوی تپل مپل باشید و از این که دوتا موجود دوست داشتنی بامزه دارید خوشحال باشید، ولی اضافه وزن دوران حاملگی، حسابی برایتان دردسرآفرین شده باشد.

ممکن است با یک رژیم سفت و سخت، بالاخره از شر اضافه وزن خلاص شده باشید ولی با پوست اضافه شکم چه می کنید؟ آیا با مشاهده روزانه اندام خود در آینه، اعتماد به نفس خود را از دست داده اید؟

چاره کار چیست؟

شما می توانید با انجام یک عمل، دوباره خوش اندام و زیبا شوید و لذت داشتن اندامی زیبا را تجربه کنید.

آبدومینوپلاستی (تامی تاک) یا روش‌های جایگزین آن مانند لیپوآبدومینوپلاستی گزینه‌های بسیار خوبی برای شما هستند که با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم باعث صاف شدن شکن و ایجاد گودی کمر شده و زیبایی و تناسب را به اندام شما باز می‌گردانند. حالا دیگر از شر پوست‌های اضافی خلاص شده و می‌توانید با دیدن اندام خود در آینه، احساس جوانی و شادابی کرده و از پوشیدن لباس هایی که دوست دارید لذت ببرید.

آبدومینوپلاستی

موارد انجام جراحی آبدومینوپلاستی کدامند؟

۱- خانم‌هایی که بدنبال یک یا چند زایمان دچار شلی پوست، تجمع چربی و کاهش تونیسته عضلات جدار شکن و ترک‌های پوستی بر روی شکم شده اند.

۲-افرادی که بدنبال کاهش وزن شدید دچار افتادگی پوست و شلی عضلات جدار شکم شده اند.

۳-افرادی که دچار چاقی مرضی بوده اند و تحت اعمال جراحی Bariatric (نظیر گاستریک باندینگ یا بای پاس معده به روش لاپاروسکوپیک) قرار گرفته و دچار کاهش وزن شدید شده و دچار افتادگی و شلی پوست در سرتاسر بدن و از جمله شکم و پهلو ها شده اند.

جراحی زیبایی شکم

جراحی آبدومینوپلاستی | تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم 

آیا عمل جراحی آبدومینوپلاستی مخصوص خانمهااست؟

خیر، این عمل در آقایان نیز قابل انجام می‌باشد، با افزایش اعمال جراحی bariatric تعداد آقایانی که کاندید این عمل می‌شوند رو به افزایش است. جراحی زیبایی شکم در بین آقایان نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است با بالا رفتن سن بافت های بدن تغییر می‌کنند و حالت افتاده پیدا می‌کنند به همین علت تعدادی از آقایان برای سفت شدن شکم و تناسب اندام خود به آبدومینوپلاستی روی می آورند.

آیا عمل آبدومینوپلاستی و یا لیپوآبدومینوپلاستی روشی جهت کاهش وزن به حساب می آیند؟

خیر، این روش‌های جراحی هیچ یک به عنوان روش‌های کاهش وزن به حساب نمی آیند و فرد قبل از اقدام به این اعمال جراحی بایستی حداکثر کاهش وزن را از طریق رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش بدست آورده باشد و حداقل به مدت ۶ ماه تغییر وزن نداشته باشد. اگر قصد انجام آبدومینوپلاستی دارید بهتر است که قبل از جراحی به وزن ایده آل خود برسید و سعی کنید که دچار اضافه وزن نشوید که حالت شکم شمابه هم نریزد و دوباره دچار افتادگی نشود، بعد از انجام آبدومینوپلاستی بهتر است که تغذیه مناسب و ورزش شما به اندازه کافی باشد.

آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی | آبدومینوپلاستی بعد از زایمان 

فرد کاندید این عمل جراحی باید دارای چه شرایطی باشد؟

۱-وزن فرد نزدیک به وزن ایده آل باشد (حداکثر۳۰% بیش از وزن ایده آل باشد).

۲-وزن فرد در طی ۶ ماه اخیر ثابت مانده باشد.

۳-قبل از انجام جراحی روش‌های غیر جراحی نظیر رعایت رژیم غذایی و ورزش را انجام داده باشد.

۴-انتظارات واقع گرایانه از عمل جراحی داشته باشد.

۵-از نظر روحی و روانی با ثبات (stable) باشد.

۶-خطرات و عوارض احتمالی عمل را به خوبی درک کرده باشد.

۷-قصد کاهش وزن شدید بعد از عمل جراحی را نداشته باشد.

جراحی زیبایی شکم | جراحی شکم

 عوارض آبدومینوپلاستی  | لیپوساکشن شکم 

اگر خانمی تحت عمل آبدومینوپلاستی قرار گرفته باشد می تواند حامله شود؟

در حال حاضر، حاملگی جزو موارد مطلق منع انجام این عمل نیست، ولی توصیه می‌شود فرد آبدومینوپلاستی را بعد از آخرین حاملگی انجام دهد. زیرا در صورتیکه بعد از عمل جراحی، حامله شود ، باعث شل شدن مجدد پوست شده و به علت تحت کشش قرار گرفتن عضلات دوخته شده باز می‌شوند.

در صورتی که بعد از انجام عمل آبدومینوپلاستی خانمی باردار شود و زایمان کند ممکن است دوباره شکم حالت افتاده و چروک پیدا کند و همه زحماتی که به خاطر عمل آبدومینوپلاستی متحمل شده است هدر رود و زیبایی اندام خود را دوباره از دست دهد. بیشتر پزشکان توصیه می کنند آبدومینوپلاستی در صورتی انجام شود که فرد دیگر قصد باردار شدن نداشته باشد.

آیا فرد بعد از انجام آخرین زایمان می تواند تحت عمل آبدومینوپلاستی قرار گیرد؟

توصیه می‌شود حداقل به مدت ۶ ماه بعد از انجام زایمان، اقدام به عمل جراحی آبدومینوپلاستی نمایند، تا تغییرات ایجاد شده در دوران بارداری به حالت اولیه خود برگردند و به همین دلیل انجام همزمان آبدومینوپلاستی با عمل سزارین توصیه نمی‌شود. یکی از موارد لزوم آبدومینوپلاستی زایمان است زیرا زایمان باعث وارفتنگی و افتادگی شکم می‌شود و با انجام جراحی زیبایی شکم سفت می‌شود و چین و چروک‌های اضافه ی آن از بین می رود به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر شخص قصد بارداری ندارد جراحی آبدومینوپلاستی را برای از بین بردن چربی‌های اضافه ی شکم انجام دهد. اما نکاتی را باید برای آبدومینوپلاستی بعد از سزارین در نظر گرفت آن هم این است که بهبود این جراحی بعد از سزارین سخت تر است، باید به پزشکی مراجعه کنید که از کار او اطمینان داشته باشید که از عوارض این جراحی بعد از زایمان بکاهد و آن ها را کنترل کند.

موارد نسبی منع انجام آبدومینوپلاستی کلاسیک کدامند؟

۱-مصرف سیگار

۲-دیابت

۳-سوء تغذیه

۴-اختلالات ترمیم زخم

۵-اختلال ایمنی

۶-مصرف داروهای ضد انعقاد

۷-تاریخچه قابل توجه لخته شدن در وریدهای عمقی پا یا ریه

۸-اختلال عملکرد روده یا مثانه

۹-نارسایی ورید یا لنفادم اندام تحتانی

۱۰-مشکلات طبی قابل توجه شامل بیماری های انسدادی مزمن ریه، نارسایی کلیه، کم خونی

 آبدومینوپلاستی یا زیبایی شکم

اقدامات قبل از عمل آبدومینوپلاستی | سزارین بعد از ابدومینوپلاستی 

قبل از انجام عمل آبدومینوپلاستی، چه توصیه هایی به بیمار می شود؟

۱-توقف مصرف سیگار ۴تا۶ هفته قبل از عمل (سیگار می تواند باعث تاخیر در ترمیم زخم و ایجاد نکروز پوستی شود)

۲-مصرف مولتی ویتامین روزانه

۳-قطع مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون با نظر پزشک معالج

۴-پرهیز از مصرف تمامی مکمل های غذایی و گیاهی که توسط جراح تائید نمی شوند.

۵-انجام آزمایش های روتین قبل از عمل مانند CBC ، قند خون، اوره، کراتینین، تست های انعقادی و سایر آزمایش ها طبق نظر جراح

۶-استفاده از شکم بند به مدت ۲ هفته قبل از عمل، توسط بعضی از جراحان توصیه می شود.

۷-مصرف داروهایی مانندE ویتامین و اسیدهای چرب امگا-۳ و چای سبز باید قطع شود زیرا ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی در حین و بعد از عمل شود.

اشکالات روش آبدومینوپلاستی کلاسیک کدام است؟

۱-در این روش میزان عوارض مانند سروما و نکروز فلپ پوستی به ویژه در افراد سیگاری زیادتر است.

۲-میزان کبودی و ورم بیشتر و دوران نقاهت طولانی تر است.

۳-در بسیاری از موارد در روش آبدومینوپلاستی کلاسیک قسمت فوقانی شکم و پهلوها به مقدار کافی صاف نمی شود و هنوز مقداری چربی در فلپ باقی می ماند ، در صورت لزوم این چربی اضافی باید شش ماه بعد با لیپوساکشن خارج شود.

انجام ساکشن ممکن است باعث شلی پوست شده و کشیدگی و صاف شدن پوست که در اثر عمل ایجاد شده است را از بین ببرد. در روش معکوس یعنی حالتی که ابتدا لیپوساکشن و چند ماه بعد آبدومینوپلاستی انجام می شود، آزاد کردن فلپ ممکن است به خاطر ایجاد فیبروز بسیار سخت و توام با خونریزی باشد.

روش انجام آبدومینوپلاستی کلاسیک (TUMMY TUCK) چگونه است؟

در آبدومینوپلاستی کلاسیک یک برش بزرگ در قسمت تحتانی شکم ( درست بالای ناحیه عانه) داده می شود و تمامی بافت های شکمی(پوست و چربی) از روی عضلات شکم تا لبه دنده ای آزاد می شوند. در حین آزاد کردن فلپ، هنگام رسیدن به ناف، برش در اطراف ناف داده می شود و از پوست اطراف آزاد می شود ولی به عضلات شکم متصل باقی می ماند و سپس آزاد کردن فلپ تا لبه دنده ای ادامه می یابد. در صورت لزوم عضلات شکم در بالا و پایین ناف در خط وسط دوخته و سفت می شوند ( به اصطلاح پلیسه می شوند) این کار باعث سفت شدن دیواره شکمی و باریک تر شدن کمر می شود.

سپس فلپ پوستی آزاد شده به سمت پایین کشیده می شود و قسمت های اضافی پوست همراه با چربی متصل به آن بریده می شود و لبه های فلپ در چند لایه به محل برش اولیه دوخته می شود. سپس محل ناف روی پوست ، مشخص و برش داده می شود ناف متصل به عضلات شکم از محل برش بیرون آورده شده وبه پوست اطراف دوخته می شود.

ابدومینوپلاستی و جراحی زیبایی شکم | مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک | مزایای آبدومینوپلاستی  | مینی آبدومینوپلاستی 

آیا عمل آبدومینوپلاستی (تامی تاک) نیاز به بیهوشی عمومی دارد؟

بله، بطور معمول این عمل بیهوشی عمومی انجام می شود

طول مدت عمل جراحی آبدومینوپلاستی چقدر است؟

بسته به نوع و وسعت عمل، ممکن است ۲تا۵ ساعت طول بکشد.

طول مدت بستری بعداز عمل جراحی چقدر است؟

بطور معمول ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد .

رعایت چه نکاتی بعد از عمل آبدومینوپلاستی ضروری است؟

۱-بیمار باید به مدت یک تا ۲ هفته بعد از عمل، حالت خمیده را هنگام راه رفتن و استراحت رعایت کند.

۲-بستن شکم بند یا پوشیدن گن های مخصوص در تمام مدت شبانه روز (جز درموارد استحمام) حداقل به مدت ۲ ماه. شکم بند باید طوری بسته شود که در قسمت تحتانی ، محل برش و ناحیه عانه را بپوشاند.

۳-پرهیز از کشیدن سیگار و انجام تنفس عمیق به طور متناوب

۴-بیمار باید به طور منظم راه برود و در حین استراحت هم، پاها را مرتب حرکت دهد.

۵-نوشیدن مقدار فراوان مایعات در طول روز

۶-مصرف مولتی ویتامین روزانه

۷-مراقبت دقیق از محل درنها

۸-معمولا بیماران قادرند بعد از ۱۵ روز، فعالیت های حرفه ای خود را شروع کنند. اگر دوختن عضلات شکم انجام شده باشد، بیماران باید به مدت ۲تا۳ ماه ، از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های شدید خودداری کنند واگر دوختن عضلات انجام نشده باشد، بیماران می توانند، اکثر فعالیت های خود را بعد از ۳ هفته از سر بگیرند.

اسکار محل عمل تامی تاک به چه صورت است؟

اسکار محل عمل در زیر خط بیکینی بوده و ممکن است در طی چند ماه اول به علت ورم و سیر فرایند ترمیم بنظر برسد که بدتر می شود ولی بطور معمول ۹تا۱۲ ماه طول می کشد که اسکار عمل هم سطح پوست اطراف شده و کم رنگ شود.

آیا نتایج عمل ماندگار می باشد؟

اگر بیمار بعد از جراحی رژیم غذایی سالم و مناسب را رعایت کند و بطور منظم ورزش کند، نتایج عمل ماندگار می‌باشد. برای اینکه عمل آبدومینوپلاستی ماندگارتر شود باید هم تغذیه درسن و مناسبی داشته باشد و هم ورزش  و تحرک زیادی داشته باشد که فرد دچار اضافه وزن نشود زیرا اضافه وزن باعث می‌شود که عضلات شکم دوباره دچار افتادگی می شود و نتیجه عمل هدر می رود.

لیپوآبدومینوپلاستی

درچه بیمارانی می توان لیپوآبدومینوپلاستی را انجام داد؟

در اکثر بیمارانی که کاندید عمل آبدومینوپلاستی باشند، می توان لیپو آبدومینوپلاستی را انجام داد.

آیا می توان لیپوآبدو مینوپلاستی را با لیپوساکشن سایر قسمت ها در یک جلسه انجام داد؟

بله، می‌توان لیپوساکشن پشت یا کمر را همراه با لیپوآبدومینوپلاستی در یک جلسه انجام داد.

لیپوآبدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

این روش ترکیبی از لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی است که در یک جلسه انجام می‌شود. در لیپوآبدومینوپلاستی ابتدا لیپوساکشن کل شکم انجام می‌شود. این کار باعث شل شدن پوست می‌شود، سپس برش پوستی مانند آبدومینوپلاستی داده می‌شود ولی آزاد سازی فلپ به طور کامل انجام نشده و تا ناف و دور آن انجام می‌شود.

سپس آزاد سازی فلپ در بالای ناف به صورت محدود بازدن تونل به عرض حدود ۴ سانتی متر تا قسمت تحتانی استخوان جناغ انجام می‌شود، در نتیجه بیشتر عروق خونی، لنفاتیک و اعصاب حفظ می‌شوند، حدود ۸۰ درصد خون رسانی دیواره شکم از طریق عروق خونی پرفوران صورت می‌گیرد که در این روش اکثر آنها حفظ می‌شوند در صورت لزوم عضلات شکم در خط وسط در بالا و پایین ناف دوخته می‌شوند (پلیسه می شوند).

دراثر لیپوساکشن فلپ پوستی بسیار انعطاف پذیر می‌شود و قسمت اضافی پوست برداشته و پوست دوخته می‌شود و در نهایت محل ناف مشخص و بعد از دادن برش روی آن، ناف بیرون آورده شده و بازسازی آن انجام می‌شود.

مزایای روش لیپوآبدومینوپلاستی کدام است؟

مزایای این روش عبارتند از:

۱-خونریزی کمتر

۲-به خاطر انجام لیپوساکشن شکل شکم بهتر می شود و نمای نیمرخ بیمار طبیعی تر است.

۳-بیشتر شریان‌های تغذیه کننده مهم، لنفاتیک و اعصاب جدار شکم حفظ می شوند.

۴-حس ناحیه بالای عانه و قسمت تحتانی شکم بهتر حفظ می‌شود و درد بعد از عمل کمتر است.

۵-میزان عوارض بعداز عمل (هماتوم، سروما، نکروز و باز شدن زخم) در این روش کمتر است.

۶-سیر بهبودی بعداز عمل سریع است و نیز ترخیص بیمار زودتر انجام می‌شود.

۷-اندازه برش در این روش کوتاه تر است و احتمال اضافه آمدن پوست در گوشه های برش (dog ears) در این روش بسیار کم است.

۸-میزان ایمنی این روش (در مقایسه با روش کلاسیک) برای افراد سیگاری بیشتر است.

مینی آبدومینوپلاستی

بیماران ایده آل برای روش مینی آبدومینوپلاستی، معمولا جوان تر بوده و در محدوده ۲۵تا۵۰ سال هستند.

در این افراد تجمع چربی به مقدار کم تا متوسط و شلی بافت نرم و ترک های پوستی (استریا) محدود به قسمت تحتانی شکم (پایین ناف) است. برای شکل دهی بهتر به نمای شکم در این روش نیز، می توان پلیسه کردن عضلات و لیپوساکشن همزمان را انجام داد.

دراین روش به طور معمول ناف حفظ شده و جابجایی آن انجام نمی‌شود (برش اطراف ناف داده نمی‌شود) یا ممکن است اتصال ناف به جدار شکم قطع شده و بعد از پلیسه کردن عضلات در صورت لزوم، ناف دوباره در محل اولیه یا کمی پایین تر(حداکثر ۲ سانتی متر) بدون برش پوستی، دوباره به جدار شکم دوخته می شود.بیمار می‌تواند پس از یک یا دو هفته، ورزش‌های سبک مانند پیاده روی را انجام دهد.

 بیشتر بدانید: عوارض آبدومینوپلاستی

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :