جراحی لیپوساکشن برای چه کسانی توصیه می شود؟

لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی به منظور خلاص شدن از شر چربی هایی است که به نظر نمی رسد که از طریق رژیم غذایی و ورزش بتوان به اندام ایده آل رسید. لیپوساکشن، درمانی برای چاقی یا جایگزینی برای رژیم و ورزش مناسب نیست، بلکه باعث از بین بردن ذخایر چربی اضافی و بهبود ساختار بدن و نسبت آن به مناطق خاص بدن می شود. لیپوساکشن را می توان به تنهایی و یا همراه با سایر روش های جراحی پلاستیک جهت زیبایی اندام انجام داد.  به بیان ساده تر تخلیه ی چربی از بافت های زیرپوستی را لیپوساکشن می نامند. توصیه پزشکان در مورد سن مناسب برای لیپوساکشن در هر ناحیه از بدن، سن بالای هجده سال است.

جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نیست

بر خلاف باور عمومی لیپوساکشن یک روش کاهش وزن نیست بلکه یک روش کاهش چربی است و فقط چربی های اضافی موضعی برداشته می شود و در این روش وزنی کم نخواهد شد و برای کاهش وزن به یک رژیم سالم و ورزش مناسب نیاز است و خود این روش به تنهایی معجزه نمی کند. این جراحی بیشتر برای کسانی که وزن مناسب دارند ولی در بعضی از قسمت های بدن شان توده های چربی انباشته شده است که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی رود، مناسب است.

لیپوساکشن

لیپوساکشن | لیپوساکشن شکم

جراحی لیپوساکشن در کدام مناطق از بدن قابل کاربرد است؟

لیپوساکشن در مناطقی از بدن انجام می شود که در آن ذخایر چربی اندوخته شده باشد، مانند غبغب، پشت گردن، سینه ی خانم ها و حتی سینه آقایان، بازوها، باسن، ران، شکم و زیر شکم، پهلوها. بیماران قبل از اقدام به این عمل باید با پزشک مربوط خود مشورت کنند تا مشخص شود کدام ناحیه از بدن آن ها نیاز به این عمل جراحی دارد، در نهایت مطمئن شوند که عمل جراحی لیپوساکشن در آن ناحیه خطری برای آن ها ندارد و جواب می دهد. 

لیپوساکشن برای چه افرادی توصیه نمی شود

پزشکان این روش را توصیه نمی کنند اگر شما انعقاد خون یا جریان خون محدود دارید یا بیماری قلبی، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف داشته باشید. تعدادی از پزشکان معتقدند که لیپوساکشن برای لاغری استفاده نشود فقط کسانی که می خواند به اندام خود فرم دهند بهتر است از این روش استفاده کنند لیپوساکشن برای کسانی که دیابت دارند مناسب نیست و با انجام این عمل عوارض زیادی پیدا می کنند و همچنین افرادی قصد دارند از این روش استفاده کنند بهتر است در ابتدا با روش های دیگر خودشان را لاغر کنند سپس برای مدل دادن به اندام خود این روش را انجام دهند.

پیش از انجام لیپوساکشن چه باید بدانید؟

اولین قدم این است که با جراح خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید. در مورد اهداف، گزینه ها، خطرات و مزایا و هزینه ها صحبت کنید.  اگر تصمیم به رفتن به لیپوساکشن دارید، سابقه پزشکی شما، لیست داروها، ویتامین ها و مکمل های مصرفی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. جراح شما به شما دستورالعمل هایی در مورد چگونگی آماده شدن برای آن ارائه می دهد. این ممکن است شامل تغییر رژیم غذایی و محدودیت های نوشیدن الکل و کشیدن سیگار و قطع برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون یا ضد التهاب های غیر استروئیدی حداقل به مدت دو هفته باشد.

مکان مناسب جهت انجام لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن ممکن است در مطب دکتر یا مرکز جراحی انجام شود. اطمینان حاصل کنید که جایی که شما در حال انجام آن هستید، معتبر و شناخته شده برای استانداردهای حرفه ای، ایمنی جهت حصول نتایج خوب است. چنانچه لیپوساکشن در نواحی کوچکی از بدن انجام شود در آن صورت جراحی در مطب انجام خواهد شد. اما اگر نیاز به انجام لیپوساکشن  در منطقه ی وسیع تری باشد در آن صورت لیپوساکشن در بیمارستان انجام خواهد شد. بهتر است برای انجام لیپوساکشن یک فرد همراه با خود داشته باشید.

مکان مناسب جهت انجام لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن | لیپوساکشن بازو 

چگونگی انجام لیپوساکشن 

جراح بر روی بدن شما منطقه ای را که قرار است تخلیه شود با خطوطی مشخص می کند سپس بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. اگر افراد بخواهند درصد کمی از چربی های بدن شان تخلیه شود لیپوساکشن در یک جلسه قابل انجام خواهد بود، زیرا در هر جلسه نمی توان بیشتر از 5 لیتر چربی خارج کرد. جراح یک برش کوچک در ناحیه ی مورد نظر ایجاد می کند البته عمل کردن اندام ها و نواحی بزرگ بدن ممکن است نیازمند ایجاد چندین سوراخ یا بریدگی بر روی پوست باشد. سپس یک لوله مکش یا  لوله ساکشن به نام کانولا که نوک تیزی دارد به داخل توده ی چربی ها وارد می شود لوله مکش به عقب و جلو حرکت داده می شود تا چربی ها کنده شوند و آن را بیرون بیاورند، و چربی های کنده شده از طریق لوله ساکشن به بیرون کشیده می شود.

عمل مکش به وسیله یک پمپ وکیوم و یک سرنگ بزرگ انجام می گیرد.  چنانچه نیاز باشد لوله های زهکش کوچکی در داخل موضع جراحی قرار داده شود تا خون و مایعاتی که در طی چند روز اول بعد از عمل لیپوساکشن در این محل تجمع پیدا می کند، از طریق این لوله ها تخلیه شوند. بعد از پایان جراحی تخلیه چربی، یک پوشش فشرده کننده به نام گارمنت بر روی محل گذاشته می شود. از این پوشش باید طبق دستور پزشک و تا زمانی که پزشک تجویز نماید، استفاده شود. بسته به محل جراحی، لیپوساکشن معمولا یک تا سه ساعت طول می کشد و معمولاً لازم است یک شب در بیمارستان بمانید.

جراحی زیبایی لیپوساکشن

عوارض جراحی لیپوساکشن 

برش های لیپوساکشن 

برش های لیپوساکشن  کوچک و به اندازه ی چند میلیمتر هستند و معمولا در چروک های طبیعی بدن قرار می گیرند تا دید کمتری داشته باشند. گاهی برای درمان برش های سزارین از لیپوساکشن استفاده می شود با استفاده از این جراحی چربی های اقی مانده بعد از سزارین را از بین می برد و باعث از بین بردن چین و چروک های شکم می شود. اما در صورتی که بعد از جراحی شکم مراقبت های لازم انجام نشود ممکن است جای زخم و برش ها روی شکم باقی بماند.

مدت زمان لازم برای سپری شدن دوره نقاهت 

دوره ی نقاهت بسته به نواحی که لیپوساکشن انجام می شود متغییر است. در هر صورت بیشترین زمان برای استراحت معمولاً یک هفته است اما اگر نواحی که بر روی آن لیپوساکشن انجام شده محدود باشد بعد از گذشت سه روز افراد می توانند به فعالیت های روزمره ی خود برگردند. بعد از 2 الی 3 هفته بیمار می تواند به حمام رفته و فقط دوش بگیرد زیرا با اینکه بخیه ها بسته شده اند اما هنوز احتمال عفونت وجود دارد و فرد در معرض خطر می باشد، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مدت زمان حمام رفتن شما نباید خیلی طولانی باشد سعی کنید در زمان کم استحمام خود را به پایان برسانید.

مراقبت و رژیم غذایی پس از جراحی لیپوساکشن

پس از لیپوساکشن رعایت نمودن رژیم غذایی در حصول نتیجه ی مورد نظر بسیار تاثیرگذار است، به منظور کاهش تورم حتما باید از مصرف غذاهای پرنمک و چرب دوری کنید، حتما مواد غذایی فیبر دار بخورید استفاده از مواد فیبردار تاثیر عالی در پیشگیری از یبوست دارد. بنابراین توصیه می شود برای اینکه پس از لیپوساکشن به یبوست مبتلا نشوید رژیم غذایی پر فیبر مصرف نمایید. بعد از انجام جراحی لیپوساکشن طبیعی است که در محل تخیله شده از چربی درد، تورم و کبودی داشته باشید. شما ممکن است قبل از بازگشت به کار و فعالیت های روزانه چند روزی نیاز به استراحت داشته باشید و بازگشت به فعالیت های نرمال ممکن است چند روزی به طول انجامد حتما تا بهبود کامل به توصیه های جراح خود در مدت نقاهت توجه نمایید.

 بیشتر بدانید: جراحی لیپوساکشن

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :