پیکرتراشی چیست

اگرچه یک رژیم غذایی مناسب و تمرین ورزشی روتین مؤثرترین راه برای از بین بردن چربی‌های سرسخت بدن است، اما چربی برخی از نواحی در برابر این روش‌ها مقاوم هستند و ظاهری نامتعادل و بدشکل در بدن ایجاد می‌کنند. پیکرتراشی یکی از روش‌هایی است که مشکل افراد با این چربی‌های سرسخت را حل می‌کند. پیکرتراشی نوعی جراحی زیبایی است که افراد برای بهبود ظاهر خود و از بین بردن چربی‌های موضعی در اندام‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. این روش برای کاهش وزن استفاده نمی‌شود.

پیکرتراشی شکل نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران‌ها، بازو‌ها و یا صورت را با استفاده از تکنیک های مختلف لیپوساکشن با برداشتن چربی از آن قسمت‌ها تغییر می‌دهد. این تکنیک شامل خارج کردن چربی زیرجلدی با وسیله ای به نام کانولا است. ابتدا محلولی به نام تامسنت که شامل سرم ودارویی به نام اپی نفرین رقیق شده است، بادز وغلظت مشخص به داخل بافت چربی تزریق می شود.درادامه کانولای لیپوساکشن تحت نیروی مکش دستگاه لیپوساکشن وارد بافت چربی زیر جلدی می شود و کار تخلیه چربی ها با هدایت دست جراح انجام م یشود.

جراحی پیکرتراشی

  پیکرتراشی چیست | جراحی پیکرتراشی | عمل پیکرتراشی

انواع روش های پیکرتراشی

امروزه روش‌های مختلفی برای پیکرتراشی وجود دارد که جراج پلاستیک با توجه به وضعیت جسمی و معایناتی که قبل از پذیرش فرد متقاضی این عمل انجام میدهد، روش مناسب فرد را به او پیشنهاد می کند.

لیپوماتیک

یک جراحی زیبایی برای خلاص شدن از شر چربی‌های اضافی بدن است. در این روش حرکات لرزشی کانولابه حرکات رفت وبرگشتی دست جراح اضافه می شود که این حرکات لرزشی توسط یک پمپ پنوماتیک ایجاد می شود.

ظرف یک جلسه مقدار زیادی چربی را با کمترین عوارض از بدن خارج می‌کنند. بعد از این جراحی، توجه به این نکته ضروری است که کاهش سایز تا مدت طولانی ادامه دارد و همچنین این روش می‌تواند مقداری در بهبود سلولیت هم کمک کند. در این جراحی با حرکات ارتعاشی، لیپید‌ها آزاد می‌شوند و این چربی‌ها بدون درد و خونریزی از بدن خارج می‌شوند.

هدف از این جراحی تغییر اندازه و شکل بدن است. بهبودی این جراحی بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد. در اندامی که قرار است  لیپوماتیک انجام شود، سوراخی به قطر ۲ تا ۵ میلی‌متر ایجاد می‌شود، پس از آن دستگاه از سوراخ، وارد بافت چربی بدن شده و با استفاده از امواج فرابنفش، بافت چربی را از بین می‌برد و در نهایت محلول چربی و بی‌حس‌کننده از طریق منافذ ازطریق کانولا بدن خارج می‌شود.

 این دستگاه دارای یک سیستم ایمنی فعال است که با برخورد با بافت غیر چربی متوقف می‌شود، بنابراین خطر پارگی اندام‌ها و سوختگی پوست به کمترین میزان خود می‌رسد.

واتر جت و بادی جت

یک روش جراحی ملایم برای کاهش ذخایر چربی، است. در این روش محلول آب با اسپری ضربان دار ، با فشار و با استفاده از کانول مخصوص، وارد بافت‌های چربی شده و با اعمال ضربه باعث شل شدن آن‌ها می‌شود.

سپس این محلول به همراه سلول‌های چربی شل شده، بلافاصله ساکشن می‌شود. واتر جت بطور ملایم چربی را شل می‌کند و باعث می‌شود تا سلول‌های چربی به طور دائم از بین بروند.

اولترازد

در این روش سلول‌های چربی توسط امواج رادیویی شکسته شده و سپس توسط سیستم لنفاوی جذب بدن می‌شوند. تفاوت این روش با روش‌های دیگر در این است که نیازی به برش ندارد. بنابراین روند بهبود نیز سریع‌تر است. اولترازد به منظور هدف قرار دادن مناطق با چربی کم و کمک به کانتور کردن بدن شما است. یکی از مسائلی که در این روش وجود دارد این است که بعد از استفاده از اولترازد و روش ویزر که از امواج اولتراسونیک برای تخریب بافت چربی استفاده می کنند،لازم است تخلیه مکانیکی چربی ها هم انجام شودکه این دو مرحله ای بودن کار زمان عمل را طولانی می کند.این روش برای افرادی که سعی در کاهش وزن زیادی دارند، مناسب نیست.

پیکرتراشی

پیکرتراشی چیست | پیکرتراشی با روش اولترازد | عوارض پیکرتراشی 

جراحی کانتورینگ بدن یا پیکرتراشی اغلب برای دستیابی به کانتور مورد نظر پس از کاهش وزن زیاد ضروری است. لیفت زمانی ضروری است که پوست اضافی یا مناطقی وجود داشته باشد که نتایج لیپوساکشن کافی نباشد. در بسیاری از موارد، برخی از روش ها را می توان با هم ترکیب کرد. جراح شما قبل از توصیه یک تکنیک جراحی خاص، تجزیه و تحلیل عمیقی از عادت بدن و سبک زندگی شما انجام خواهد داد.

عمل پیکرتراشی برای چه کسانی مناسب است

کاندیدای ایده آل برای پیکرتراشی این ویژگی‌­ها را دارد:

  • سلامت کلی خوبی دارد.
  • سیگار نمی کشد.
  • انتظارات واقع بینانه دارد.
  • اضافه وزن زیادی ندارد و تنها برای از بین بردن اندک چربی اضافه و اندامی ایده ­آل­تر این جراحی را انجام می‌دهد..
  • کسانی که وزن آنها زیاد نوسان ندارد و پوست شلی ندارند.

اقدامات قبل و بعد از عمل پیکرتراشی

برای آماده شدن برای پیکرتراشی، پزشک دستورالعمل‌های دقیقی را به شما می دهد که باید به دقت آنها را دنبال کنید.

حتماً قبل از اقدام به جراحی هر شرایط پزشکی که دارید، هر مکمل گیاهی که مصرف می‌کنید، هر دارویی که قبلاً برای شما تجویز شده است را به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر سیگاری هستید باید دوهفته قبل از عمل مصرف  آنرا قطع کنید

حداقل ۴۸ ساعت قبل از جراحی از نوشیدن الکل خودداری کنید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود از مصرف دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن، در ۲ هفته منتهی به عمل، خودداری کنید.

قبل و بعد از درمان مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن شما بتواند رسوبات چربی را به سرعت دفع کند.

پس از پیکرتراشی،معمولا نیازی به بستری شب در بیمارستان یا مرکز جراحی وجود ندارد. درد و کبودی معمولاً کم است.

نباید انتظار داشته باشید که فوراً نتایج را ببینید. بلافاصله پس از جراحی، ممکن است بدن شما پف کرده یا متورم شود. اکثر کاندید‌های این درمان نتیجه نهایی خود را در عرض ۶ تا ۱۲ هفته می‌بینند. به طور متوسط، درمان کامل برای نتایج قابل مشاهده، نیاز به ۱ تا ۳ بار ویزیت دارد.

نتایج این درمان تا زمانی که رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید دائمی است. اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید، رسوبات چربی ممکن است به مناطقی که درمان شده‌اند بازگردند و جراحی فایده‌ای برایتان نداشته باشد.

مزایای پیکرتراشی

مزایای پیکرتراشی شامل موارد زیر می­‌باشد:

• چربی زیر پوست یکنواخت است و این روش باعث برآمدگی چربی زیر پوست نمی‌شود.

• استفاده از گن فرم دهنده بدن در این جراحی مهم است. معمولا حداقل دوماه توصیه به استفاده از گن ها می شود که خود گن باعث کاهش تورم و ممانعت از تجمع مایعات وخونابه زیر پدست می‌شود.

• جمع شدن پوست و فرم گرفتن آن به مراتب بهتر از جراحی‌های دیگر است.

• تورم و ترشحات در این جراحی بسیار کم است.

• احتمال عفونت بسیار کم است.

• آمبولی چربی در صورتی که اصول علمی عمل دقیقا رعایت شود درصد بسیار ناچیزی دارد.

متاسفانه در کشور ما چون به علت ضعف نظارتهای قانونی عمل لیپوساکشن در بسیاری موارد توسط افراد غیر پزشک یا پزشکان غیر از جراحان پلاستیک انجام می شود، این عارضه کم دیده نمی شود واین مسئله ای است که موقع انتخاب پزشک توسط زیباجویان حتما باید در نظر گرفته شود.

از نظر قانونی وعلمی انجام لیپوساکشن و پیکرتراشی در حیطه رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک است و آموزش انجام صحیح وعلمی این عمل فقط در این رشته به رزیدنت های فوق تخصص داده می شود

  • معمولا نیازی به بستری شدن ندارد و فرد پس از درمان مرخص می‌شود.
  • خستگی و آسیب بدن در این جراحی کمتر است، بنابراین نسبت به سایر جراحی‌های دیگر راحت‌تر است.

عوارض عمل پیکرتراشی

عوارض جانبی رایج عبارتند از:

  • سرخی وکبودی ناحیه جراحی، سردرد و در برخی موارد پوست پس از تجزیه شدن، چربی را به طور یکنواخت جذب نمی‌کند.
  •  توده‌ها و برجستگی‌ها پس از انواع روش‌های پیکرتراشی، می‌توانند روی پوست شما ظاهر شوند. البته ممکن است که این بی‌نظمی‌های پوستی با درمان‌های بعدی برطرف شود.
  • احتمال ناراحتی‌های قلبی یا کلیوی و تنگی نفس بعلت خارج شدن چربی از بدن وجود دارد. واکنش آلرژیک، سوختگی پوست، خارش، افزایش دمای بدن، حالت تهوع، احساس ضعف و سرگیجه نیز از عوارض دیگر است.

همه این عوارض در صورتی که عمل توسط جراح فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود بسیار نادر است.

سن مناسب برای عمل پیکرتراشی

بازه سنی مناسب برای عمل پیکرتراشی با توجه به شرایط جسمی مناسب، بین بیست تا شصت سال می‌باشد.

هزینه پیکرتراشی چقدر است

هزینه پیکرتراشی براساس روش مورد استفاده در طول درمان و ناحیه ای که بر روی آن جراحی صورت می­‌گیرد، متفاوت است. معمولا هزینه پیکرتراشی به روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها ارزان تر است.

دوره نقاهت عمل پیکرتراشی

مدت زمان عمل جراحی پیکرتراشی ۲ تا ۳ ساعت، دوره نقاهت حدود یک هفته و مدت زمان لازم برای بهبود تورم و مشاهده نتیجه نهایی عمل ۲ تا ۳ ماه بعد از جراحی است.

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :