آیا می دانید کاربرد بوتاکس در زیبایی و جوانسازی پوست چیست؟

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که در ایران با اسم بوتاکس شناخته می شود دارای کاربردهای مختلفی است که یکی از آن ها کاربردهای زیبایی و جوانسازی می باشد. بوتاکس که از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید از سال 1989 به منظور درمانی مورد استفاده قرار گرفته است اما از سال 2002 با هدف زیبایی نیز کاربرد داشته است. 

کاربرد بوتاکس

تزریق بوتاکس | کاربرد بوتاکس

کاربردهای بوتاکس در زیبایی و جوانسازی

  • رفع چین و چروک ها (به صورت موقت) و کند کردن پیشرفت چروک های نواحی مختلف صورت مثل پیشانی و دور چشم
  • از بین بردن خط عمودی میان ابروها (خط اخم)، خطوط افقی پیشانی و خطوط اطراف لب
  • کاهش چین های عمودی و افقی گردن
  • کاهش چین های چانه
  • بالابردن ابروها و گوشه ی لب ها

طول مدت اثر بوتاکس

طول مدت اثر بوتاکس بین چند هفته تا یک سال متغیر است و متوسط آن سه ماه است. طول مدت اثر بوتاکس نیز به شدت چین و چروک بستگی دارد.مدت اثر بوتاکس در افراد مختلف متغیر می باشد.

موارد منع تزریق بوتاکس

  • زنان باردار و شیرده (بی خطر بودن آن تایید نشده است)
  • افراد زیر 18 سال 
  • مبتلایان به بیماری های عصبی
  • افراد دارای عفونت و سیستم ایمنی ضعیف
  • افراد با سابقه ی حساسیت به بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس چگونه صورت می گیرد؟

تزریق بوتاکس با سوزن بسیار کوچکی مانند سوزن طب سوزنی به محل مورد نظر معمولا حدود دو دقیقه طول می کشد. تزریق بوتاکس دردناک نیست و تنها دردی مختصر حس می شود. بعد از تزریق، کبودی بسیار خفیف است. تزریق بوتاکس نیازی به بیهوشی و بستری شدن ندارد. 

عوارض تزریق بوتاکس

بوتاکس عملی ایمن و کم‌خطر است اما باید توسط پزشکی متخصص و مجرب انجام شود و میزان تزریق و شرایط عمل مناسب باشد. اگر پزشک، تخصص و مهارت کافی نداشته باشد، امکان نامتقارن شدن صورت، افتادگی ماهیچه‌ها و … وجود دارد.
اگر تزریق به‌درستی انجام شود، احتمال وقوع عوارض جانبی به صفر خواهد رسید اما درهرحال، گاهی زخم یا قرمزی کوچکی در ناحیه‌ی تزریق مشاهده می‌شود که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
در موارد نادر، عوارض شدیدترِ بوتاکس به‌صورت مشکلاتی در بلح، حرف زدن و تنفس ظاهر می‌شود. اگر چنین عوارضی رخ داد، حتما خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید. البته این عوارض جانبی به‌ندرت ظاهر می‌شوند، به‌ویژه اگر میزان کافی تزریق شده باشد. 
بوتاکس به هیچ وجه باعث شلی پوست نمی شود.  بوتاکس داخل عضله تزریق می شود و از انقباض عضله جلوگیری می کند.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی کرم نمالید. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید و از سونا و جکوزی و استخر هم استفاده نکنید. تا 24 ساعت بعد از تزریق، پیاده روی و ورزش نکنید. تا 4 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید. تا 2 ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید و محلهای تزریق را کمپرس سرد نمایید.

آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین میبرد؟

مطمئنا خیر.اولا بوتاکس را به همه ی نواحی صورت نمیتوان تزریق کرد زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت میشود، ثانیا گاهی برای درمان چین ها علاوه بر بوتاکس باید از فیلرها (ژل ها) استفاده کرد.تزریق بوتاکس باید توسط جراحان پلاستیک و زیبایی صورت گیرد تا از عوارض جبران تاپذیر آن جلوگیری کرد.

 بیشتر بدانید: ترمیم بوتاکس

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :
دکتر محمد ثابت