تزریق بوتاکس و چگونگی انجام آن

بوتاکس روشی است که نیازمند مهارت و تخصص در این زمینه است و قطعأ می‌بایست توسط پزشک مجرب انجام شود که مهمترین عامل انجام روش بوتاکس با ماندگاری بالاست درادامه مطلب بوتاکس و مزایای آن توضیح داده شده است. افراد هنگامی که چین و چروکی رو پوست خود مشاهده می‌کنند به فکر درمان آن می‌افتند و امروزه راحت‌ترین و سریعترین راه حل برای از بین بردن این چین و چروک ها و افتادگی پوست بوتاکس است که تزریق بوتاکس باعث آرامش عضلات می‌شود و همین آرامش و عدم حرکت عضلات از چین و چروک جلوگیری می‌کند.

بوتاکس چیست | بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس به صورت | تزریق بوتاکس به گونه

نحوه اثر بوتاکس

بوتاکس فراورده ای از سم بوتولیکس است این سمّ می‌تواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیرارادی را بی حس یا فلج کند امروزه از خاصیت این سم برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری و زیبا سازی بدن و صورت استفاده می‌شود به نحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است و برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده می‌شود. حرکت ماهیچه‌ها در صورت و انقباضات آن توسط فرمان عصبی انجام می‌گیرد این فرمان توسط استیل کولین به ماهیچه‌ها میرسد.با تزریق بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری بعمل آمده و انقباضات ماهیچه ضعیف می‌شود، در واقع کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه‌ها و جوانسازی پوست است. بعد از بکاربردن این روش، پوست روی عضلات صورت، صاف و بدون چروک خواهد شد. معمولا از سن ۲۵ سالگی به بعد می توان از تزریق ژل استفاده کرد.

چگونگی انجام روش بوتاکس

بوتاکس، یک جراحی ساده و بی خطر است. پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک یک ضربه آرام به صورت شما وارد می‌کند که درد بسیار کمی دارد. سپس با دقت زیادی بوتاکس را به قسمت موردنظر در صورت شما وارد می‌کند. بیماران درد ناشی از ورود سوزن را با درد ناشی از گزیدن ساس مقایسه می کنند. در این جراحی شما بیهوش نمی شوید و پس از اتمام عمل می توانید فعالیت‌های عادی خود را ادامه دهید.

تفاوت تزریق بوتاکس و ژل

تزریق بوتاکس و ژل هر دو به منظور بهبود ظاهر اندام‌ها می‌شوند و در هر دو روش نیازی به جراحی نیست. تزریق بوتاکس برای محو کردن چین و چروک ها استفاده می‌شود اما تزریق ژل علاوه بر از بین بردن خطوط و چین و چروک‌ها کاربردهای دیگری نیز دارد و برای پر کردن بافت‌های پوست که دچار ضعف شده است انجام می‌شود.

نقاطی از صورت و بدن که با بوتاکس جوان می شوند

پیشانی از جمله نواحی است که با تزریق بوتاکس می‌توان خطوط عرضی پشت سرهمی که بخاطر بالا انداختن زیاد ابرو به مرور زمان عمیق می‌شوند از بین برد، همچنین خطوط اخم که به دو صورت عمودی یا افقی در بین دو ابرو ایجاد می شود را برطرف می‌کند. خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به تزریق بوتاکس جواب می‌دهند.

چنانچه بیمار تمایل داشته باشد روش خاصی برای تزریق بوتاکس وجود دارد آنهم بالا بردن گوشه های ابرو است که ظاهری مطلوب به چهره بیمار می‌بخشد مخصوصا در کسانی که فاصله بین ابرو و چشم آنها کوتاه است بسیار رضایت بخش‌تر است. اگر روش تزریق بوتاکس صحیح باشد و توسط متخصص مجرب انجام شود نتایج حاصل از انجام بوتاکس راضی کننده است.

ماهیچهٔ نازکی بنام پلاتیسما به پوست گردن متصل استد که به مرور زمان و با افزایش سن و انقباضش بیشتر سبب بوجود آمدن خطوط برجسته ای در دوطرفه خط وسط گردن می‌شود و فرد مسن تر به نظر می‌رسد. با تزریق بوتاکس در چند نقطه باعث شل شدن ماهیچه ی پلاتیسما و در نتیجه آزاد شدن پوست گردن می‌شود و سفتر شدن پوست ناحیه گردن و جوان شدن ظاهر پوست آن از دیگر نتایج بوتاکس است.تزریق بوتاکس را می توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خطوط زیر و گوشه‌های لب نیز بکار برد.تزریق بوتاکس در این نواحی باید توسط فرد مجرب و به میزان کم انجام شود چرا که بروز عوارض در این نواحی بیشتر است.

نقاطی از صورت و بدن که با بوتاکس جوان می شوند؟| ماندگاری تزریق ژل

ماندگاری تزریق بوتاکس | عوارض بوتاکس صورت  | بوتاکس ژل

تاثیرگذاری بوتاکس

تزریقات بوتاکس موقتی هستند. بوتاکس بطور متوسط ۶ـ ۴ ماه تأثیر خود را حفظ می‌کند. طول دقیق این مدت در میان افراد مختلف فرق می‌کند. نباید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس انتظار داشته باشید که پوست سریعا دچار تغییرات شگرف شود ، این تغییرات بعد از گذشت سه تا هفت روز زمان لازم دارد تا اثر نماید و در هفته دوم این اثر گذاری به اوج خود می رسد.

دفعات تکرار تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس را باید تکرار کرد، مطالعات بالینی اخیر نشان می دهند که به مرور زمان طول مدت بقای اثر بوتاکس افزایش می‌یابد. بنابراین شما در آینده از تزریقات کمتری برخوردار خواهید شد. زمان تمدید رابطه‌ی مستقیمی با نوع بوتاکس و نوع پوست بیمار دارد. با از بین رفتن اثر بوتاکس چروک‌ها دو مرتبه ظاهر می‌شوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس حداقل سالی دو بار انجام شود.

عوارض جانبی بوتاکس

کوبیدگی موقتی یا خون مردگی حاصل از تزریق بوتاکس در پوست معمولی‌ترین عارضه جانبی عمل بوتاکس می‌باشد. این کوفتگی در هر بیماری که بوتاکس را انجام می‌دهد دیده می‌شود. این کوبیدگی نتیجه پاسخ طبیعی بدن به یک تغییر بافتی می باشد.از آنجائیکه تمام اثرات بوتاکس کاملاً برگشت پذیرند، هر گونه عوارض جانبی موقتی می باشد و هیچ گونه جای نگرانی نیست. در صورتی که تزریق بوتاکس توسط پزشک با تجربه و متخصص انجام نشود ممکن است عوارضی مانند ضعف عضلانی یا ورم و یا حساسیت و ... برای فرد به وجود بیاید که این عوارض مشکل ساز می باشد و هزینه های زیادی باید صرف شود که جبران شود. اما در صورتی که تزریق ژل توسط کلینیک معتبری انجام شود احتمال بروز چنین مشکلاتی به حداقل می رسد.

تزریق بوتاکس و ژل

تزریق ژل به لب | تزریق چربی به گونه | بوتاکس دیسپورت

افراد مناسب تزریق بوتاکس

هدف از تزریق بوتاکس برداشتن چین و چروک‌های روی صورت و جوانسازی است. این روش درمان محدودیت سن ندارد و هرکسی میتواند بوتاکس تزریق کند و تا مدتی از شر چین و چروک‌های روی صورت خود خلاصی یابد. با تزریق بوتاکس در ناحیه کنار چشم می‌توانید خطوط لبخند را بردارید ویا خطوط روی پیشانی را با تزریق بوتاکس رو عضله پیشانی از بین ببرید.    

بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل

بوتاکس و تزریق ژل هر دو برای از بین بردن چین و چروک‌های روی پوست استفاده می‌شوند. اما این دو از نظر کارکرد با همدیگر متفاوت هستند بوتاکس با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن چین و چروک می‌شود اما تزریق ژل با پر کردن چین و چروک‌ها این کار را انجام می‌دهد. نمی‌توان گفت کدام نوع بهتر است برای برخی از نواحی صورت تزریق ژل بهتر است و برای بعضی نواحی بوتاکس بهتر است.

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :