آشنایی با انواع بوتاکس

انواع بوتاکس در مارک های مختلفی به بازار عرضه می شود و شرکت ها و کشورهای مختلف نمونه هایی را به بازار عرضه کرده اند که تمامی آنها برای درمان‌های زیبایی و غیر زیبایی کاربرد دارند. از بین بوتاکس های پر مصرف می توان به دیسپورت، بوتاکس مسپورت(مصپورت) اشاره کرد. انواع دیگر آن شامل زئومین، نرونوکس، کانیتوکس، درماتوکس می باشد. همه ی انواع مختلف بوتاکس به عضله ای که چین وچروک ایجاد کرده ترزیق می شود و به صورت موقت موجب توقف انقباضات عضله ای می شود. آثار فلج کننده سم بوتولینوم بسته به نوع بوتاکس تزریق شده از حدود ۱ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. تمامی مارک های بوتاکس، فرمول های به نسبت مشابهی از باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A هستند در کل روش استفاده همه آنها باهم برابر است .

انواع بوتاکس

تزریق بوتاکس

مشخصات بوتاکس دیسپورت

از بهترین برند ها و انواع بوتاکس، برند بوتاکس دیسپورت می باشد. بوتاکس دیسپورت ناخالصی ندارد، بنابراین عوارضی قابل توجهی نیز نخواهد داشت. تاثیر بوتاکس دیسپورت حدود یک هفته بعد از تزریق مشخص می شود. در مواردی نیز پس از گذشت 1 یا 2 روز نیز تاثیر بوتاکس مشخص شده است.

یکی از انواع مارک بوتاکس دیسپورت می باشد که ساخت کشور انگلستان است و دارای تاییدیه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می باشد. دیسپورت از نظر عملکرد بسیار شبیه به بوتاکس می باشد و مانند سایر بوتاکس ها از سم بوتولونیوم تهیه شده است.

از آنجایی‌که در دیسپورت پروتئین‌های کمتری مولکول فعال را احاطه می‌کنند، نتیجه تزریق دیسپورت سریع‌تر مشاهده می‌شود. علاوه بر این چون مولکول‌ها کوچک‌تراند، تفاوت بین ناحیه درمان شده و دیگر ناحیه‌ها بسیار ظریف و جزیی خواهد بود و به همین دلیل اثر آن نسبت به بوتاکس بهتر پخش می‌شود. پخش یک نواخت باعث می‌شود که ناحیه تحت درمان مانند پیشانی طبیعی‌تر و هموارتر به نظر برسد. همچنین واکنش ایمنی بدن بیمار نسبت به آن کمتر می‌شود. با تزریق دیسپورت می‌توان خطوط متوسط تا عمیق پوست را بدون این که بقیه اجزای صورت جابجا شده یا از نظر ظاهری تغییرشکل یابد را کاهش داد. در کل با اطمینان می توان ادعا کرد که دیسپورت یکی بهترین مارک بوتاکس در ایران برای از بین بردن چین و چروک صورت و ایجاد پوستی یکنواخت می باشد.

تزریق بوتاکس

مشخصات بوتاکس مسپورت (مصپورت)

بوتاکس مسپورت ( مصپورت ) از تولیدات داخلی کشور ایران است که از نظر کیفیت و کارایی با بوتاکس دیسپورت قابل مقایسه می باشد. این محصول تولید شرکت مصون دارو با کیفیتی در سطح استانداردهای آمریکا و اروپا تولید شده است. عملکرد مثبت بوتاکس مصپورت توانست اعتماد مصرف کنندگان را به دست آورد و در بازار ایرانی و جهانی جایگاه ویژه ای یافته است.

مصپورت با مواد موثر توکسین خالص شده کلستریدیوم بوتولینوم تیپ آ، به صورت کمپلکس با هماگلوتینین تولید شده است. بوتاکس مصپورت به منظور بر طرف نمودن چین و چروک های پوستی، تیک های عصبی و سایر موارد پزشکی کاربرد دارد. ویال های ۵۰۰ واحدی تولید شده بوتاکس مصپورت برای مصرف سه نفر کفایت می کند و تاریخ انقضای آن به مدت ۶ ماه به ثبت رسیده است.

اثرگذاری و ماندگاری مصپورت بستگی به مکان تزریق و همچنین روش تزریق دارد اما معمولاً بین چهار تا شش ماه می باشد، اثرات تزریق آن اغلب بعد از سه تا ده روز قابل مشاهده است و عوارض ناشی از تزریق بوتاکس مصپورت بسیار اندک است. معمولاً قسمت بالایی صورت، بهترین ناحیه برای تزریق بوتاکس مصپورت می باشد و معمولا شامل درمان چین و چروک روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم ها، و خطوط اخم است. انجام تزریق می بایست حتما توسط پزشک انجام شود چراکه این تزریق نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد.

برند نورونوکس از تولیدات کشور کره و یکی از بهترین مارک های بوتاکس می باشد و موجب مسدود نمودن فرمان های عصبی ناحیه ای که به آن تزریق شده است خواهد شد.برند نورونوکس نمونه خالص سازی شده سم بوتولینوم کلستریدیوم نوع A است.

 انواع بوتاکس

مشخصات کلی سایر بوتاکس های مورد استفاده

کانیتوکس بوتاکسی چینی می باشد و از جمله بهترین مارک های بوتاکس می باشد که همانند سایر نمونه های موجود جهت رفع چین و چروک های صورت و در نواحی مختلف آن مورد استفاده قرار می گیرد.

زئومین تولید کشور آلمان است و یکی از بهترین برند های رفع چین و چروک و درمان بیماری ها می باشد. تمامی بوتاکس ها اگر در دماهای دو تا شش درجه نگهداری نشوند خاصیت خود را از دست می دهند در صورتی که در بوتاکس زئومین چنین اتفاقی نمی افتد.

بوتاکس نرونوکس ساخت کشور کره است، این دارو در جهان به عنوان دارو بوتاکس نرونوکس 50 واحدی شناخته شده استکه با کمک سم بوتولونیوم می تواند چین و چروک های صورت که بر اثر حرکات طبیعی بوجود آمده اند را از بین ببرد.

معرفی انواع بوتاکس

انواع بوتاکس و برندهای آن متفاوت است که در اینجا تعدادی از انواع بوتاکس را به شما معرفی می کنیم. یکی از این نوع ها بوتاکس دیسپورت است که جزو مشهوترین نوع های بوتاکس است، بوتاکس نورونوکس،  بوتاکس درماتوکس،بوتاکس کنیتوکس، بوتاکس زئومین و بوتاکس مسپورت از مشهورترین برندهای بوتاکس است که جزو هترین ها نیز است. شما برای جوانسازی پوست خود می توانید از انواع بوتاکس و برندهای آن استفاده کنید و با تزریق بوتاکس از شر چین و چروک های خود راحت شده و پوستی صاف و یکدست داشته باشید.

 انواع بوتاکس

تزریق بوتاکس تقلبی چه عوارضی دارد

تزریق بوتاکس تقلبی قطعا مشکلات زیادی را در برخواهد داشت و عوارض بسیاری دارد، آسیب رساندن دائمی اعصاب،عفونت،فلج قسمت از صورت، قرمز شدن پوست، آلرژیک و حساسیت و ...از جمله عوارض تزریق بوتاکس تقلبی می باشد. برای اینکه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید حتما برای تزریق بوتاکس به یک کلینیک معتبر و پزشکان معتبر مراجعه نمایید و در صورتی که یک کلینیک حاضر شد با قیمتی بسیار پایین تزریق را برای شما انجام دهد دقت خود را بالا ببرید زیرا ممکن است از بوتاکس تقلبی استفاده کند.

تشخیص بوتاکس با کیفیت

از آن جا که تزریق بوتاکس یک عملیات بسیار حساس می باشد لذا توجه به با کیفیت بودن و اصل و تقلبی بودن بوتاکس بسیار اهمت دارد. در صورتی که قیمت پیشنهادی تزریق بوتاکس از قیمت نرمال بازار کمتر باشد باید دقت خود را بیشتر کنید، مطب و کلینیکی که مراجع می کنید را از نظر اعتبار بررسی کنید، قبل از تزریق حتما از پزشک خود بخواهید جعبه بوتاکس را به شما نشان دهد و سپس توجه کنید که روی جعبه  Onabotulinumtoxin نوشته شده است یا نه در صورت نبودن این نام روی جعبه یعنی بوتاکس تقلبی است.

در این مطلب در ابتدا نگاهی به بوتاکس انداختیم. سپس انواع بوتاکس را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که چه برندهایی در بازار وجود دارند که می­ توانید با استفاده از آن­ها بخش ­های مختلف صورت خود را زیبا کنید. بدیهی است که استفاده از بوتاکس نیازمند داشتن دانش است. اگر چه پزشکانی که اقدام به تزریق بوتاکس می ­کنند پس از تزریق به بیمار در مورد برند ژل و بوتاکس مورد نظر آگاهی می­ دهند اما بهتر است که خود شما نیز دانش حداقلی داشته باشید چرا که تصمیم گیرنده اصلی در زمینه انتخاب برند خود شما هستید.

انواع بوتاکس

تزریق انواع بوتاکس توسط پزشک متخصص

اینکه چه کسی انواع بوتاکس و برند های معتبر آن را بیشتر از همه می شناسد، باید بدانید که تنها کسی که می تواند انواع بوتاکس و برندهای آن را به خوبی شناسایی کند پزشک متخصص می باشد که بر اساس تشخیص خود از بهترین نوع بوتاکس برای بیماران خود تزریق می کند و عوارض بوتاکس ها تقلبی را به خوبی می داند.

 بیشتر بدانید: ترمیم بوتاکس

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :