جراحی بینی و انواع روش های آن

بینی به عنوان عضوی در مرکز صورت علاوه بر ایفای نقش کلیدی در تناسب اجزای صورت، به عنوان اندام تنفسی نیز عضو مهمی برای بدن به شمار می آید. جراحی زیبایی بینی عملی است برای تغییر شکل بینی که از آن می توان برای بزرگ کردن بینی،کوچک کردن بینی، برداشتن قوز بینی، عمل بینی گوشتی، جراحی انحراف بینی، عمل بینی استخوانی، پولیپ بینی، کوچک کردن سوراخ های بینی، تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا و اصلاح عیوب دیگر بینی بهره جست.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی | رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی مزایای بسیاری برای افرادی دارد که به دلیل شکل بینی خود مشکل تنفسی دارند. این جراحی علاوه بر زیبایی بینی به باز شدن مجرای بینی کمک کرده و نفس کشیدن را برای شما راحت تر می نماید. همچنین رینوپلاستی میتواند باعث رفع مشکلات مادرزادی مانند انحراف غضروف بینی یا نامتوازن بودن شکل بینی شود.

در جراحی بینی محدودیت سنی مشخصی وجود دارد سن عمل جراحی زیبایی در دختران از سن 15 سالگی و در پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد كامل جسمی و فكری وداشتن انگیزه كافی فرد امكان‌پذیر است.

عمل جراحی پلاستیک و زیبایی بینی در اطفال، افراد مسن و کسانی که بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های خونی، عیوب انعقادی و امراض ناتوان‌کننده مزمن، عفونت‌های حاد، بیماری‌های روانی و قلبی شدید دارند، ممنوع است.

بایدها و نبایدهای قبل از عمل جراحی بینی

شرایط جسمانی شما برای انجام عمل زیبایی بینی بسیار حائز اهمیت است، پس قبل از جراحی باید به نکات زیر توجه شود.

-کشیدن سیگار و قلیان از دو هفته قبل از جراحی ممنوع می باشد.

-از مصرف آسپرین و داروهای مشابه آن مانند پروفن دست کم دو هفته قبل از عمل خودداری شود، زیرا باعث رقیق شدن خون شده و تمایل به خونریزی را افزایش می دهند.

-در صورت ابتلا به سرماخوردگی نوبت عمل زیبایی بینی را عقب بیاندازید.

-داروی گیاهی و یا شیمیایی را با مشورت پزشک مصرف کنید.

-از 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و نیاشامید. 

-وزن خود را متعادل نگه دارید، بیمارانی که قرار است تحت جراحی قرار بگیرند نباید مشکل وزنی داشته باشند. افراد مبتلا به سوءتغذیه باید قبل از جراحی، وزن خود را متعادل کنند و اما افراد چاق یا خیلی چاق نمی‌توانند جراحی کنند چون خطر بی هوشی در آنها بالاست. این افراد باید وزن خود را کم کرده تا برای جراحی آماده شوند. 

باید ها و نباید های عمل بینی | جراحی بینی

جراحی بینی | رینوپلاستی بسته |عمل جراحی بینی 

بایدها و نبایدهای بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

 1. بعد از انجام عمل بینی در 24 ساعت اول برای اینکه تورم اطراف چشم کاهش یابد کیسه یخ روی آن بگذارید.
 2. به مدت چند هفته پس از جراحی بینی برای تنفس بهتر می‌توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شست‌وشو داد.
 3. تا دو هفته پس از عمل زیبایی بینی سعی کنید از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری کنید.
 4. 5 الی 7 روز پس از عمل می توانید به مسافرت بروید برای این مورد مشکلی وجود ندارد.
 5. در هفته‌های اول پس از عمل از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. و تا حد ممکن تا چند هفته بعد از جراحی بهتر است از عینک به خصوص عینک های آفتابی سنگین استفاده نشود.
 6. طی روزهای اول پس از عمل جراحی بینی مواظب باشید که هیچ ضربه ای به بینی وارد نشود. 
 7. هنگام خوابیدن بهتر است تقریباً به صورت نشسته بخوابید تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود.
 8. در هفته‌های اول پس از عمل بینی از فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش‌های سنگین حودداری کنید.
 9. در هفته های اول از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی دارند و یا غذا هایی که باعث حساسیت و خارش پوست می شوند، پرهیز کنید. 
 10. در هفته اول پس از عمل، عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت هنگام خنده و یا گریه اجتناب شود.
 11. شستن صورت یا حمام کردن بلامانع است.
 12. استفاده از لنزهای تماسی چشم و مواد آرایشی یکروز بعد از عمل بلامانع است.
 13. بخیه های خارجی در روز پنجم پس از جراحی بینی کشیده شده و بخیه های داخلی خودبخود جذب می شوند.   
 14. پوست بینی شما بعد از جراحی بینی نسبت به نور خورشید حساس است، بنابراین تا 8 هفته در معرض آفتاب طولانی مدت قرار نگیرید یا از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمائید.    
 15. حس نوک بینی شما بعد از جراحی بینی کاهش یافته ولی در ظرف چندین هفته به حالت طبیعی برمی گردد.

روش های جراحی بینی

عمل بینی می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود انتخاب نوع بیهوشی به پیچیدگی جراحی بستگی دارد.جراحی بینی ممکن است به صورت سرپایی انجام می شود اما گاهی اوقات هم ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان یا محل جراحی بستری شود. جراحی که عمل بینی را انجام می دهد معمولاً متخصص گوش و حلق بینی یا جراح پلاستیک یا هر دو است .

جراحی بینی، رینوپلاستی به دو صورت باز و بسته انجام می شود. در روش باز بین سوراخ های بینی با یک برش ظریف، پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود، اما در روش بسته برش ها از داخل بینی زده می شود. در نتیجه جای هیچ بخیه‌ای در ظاهر بینی نخواهیم داشت، با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود چرا که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است، تا جراح بتواند تغییرات لازم را روی آن انجام دهد.

پس از اصلاح استخوان بینی، غضروف‌های نوک بینی نیز در صورت لزوم اصلاح می‌شوند، به نحوی که عیوب بینی برطرف شوند و بینی زیباتر شود و متناسب با شکل صورت شخص باشد. 

جراحی بینی بسته چه مزایایی دارد؟

برش پوستی در ناحیه کلوملا را ندارد،زمان عمل کوتاه تر است وتورم بعد از عمل کمتر است. جراحی بینی بسته مزایا و معایبی دارد و از جمله مزایای این نوع جراحی زیبایی بینی این است که زمان جراحی کوتاه است، زخم ناشی از جراحی کمتر است، کسانی که به روش بسته جراحی انجام می دهند گردش خون بهتری در نوک بینی دارند. هر دو روش تاثیر یکسانی دارند اما اینکه کدام یک از روش ها برای جراحی انتخاب شود بستگی به نظر پزشک دارد.

جراحی بینی | مزایای جراحی بینی بسته

جراحی بینی به روش باز | جراحی بینی ترمیمی 

مزایای جراحی بینی باز

در جراحی بینی باز دید پزشک بهتر است و راحت تر می تواند تغییرات لازم را انجام دهد هچنین توانایی برای انجام عمل در بینی های مشکل سهولت در گذاشتن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها بیشتر است .

قبل از عمل جراحی بینی نمی‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد که بعداز جراحی، بینی به چه شکل در خواهد آمد زیرا عوامل زیادی در شکل بینی دخیل هستند که مهمترین آن کیفیت پوست بینی است و یکی از فاکتور‌های اصلی تعیین‌کننده نتیجه نهایی عمل بینی است. غیر از پوست بینی، مهارت و تجربه جراح نیز بسیار مهم است.

مزایای جراحی بینی باز

جراحی بینی به روش بسته | جراحی بینی باز 

تفاوت جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته

 1. بیشتر جراحان بینی برای جراحی زیبایی بینی روش باز را انتخاب می کنند.
 2. در روش جراحی بینی بسته جراح دسترسی کمتری بر نوک بینی وجود دارد در حالی که در روش جراحی بینی باز این دسترسی بیشتر می باشد.
 3. جراحی بینی بسته برای افرادی که بینی آن ها مشکلات کمتری دارد بهتر است.
 4. در روش جراحی بینی باز قسمت کلوملای برش داده می شود در حالی که در روش بسته این برش انجام نمی شود.

مدل های جراحی زیبایی بینی

عمل بینی طبیعی؛ منظور این است که اشکالات ظاهری بینی مانند قوز بینی، افتادگی نوک بینی، انحراف ظاهری، پهنای نوک بینی به نحوی تغییر داده شوند که بینی دارای ظاهری طبیعی و زیبا شود.

عمل بینی نیمه فانتزی؛ منظور از بینی نیمه فانتزی مدلی است که ضمن حفظ تناسب سایز و شکل بینی با سایر اجزای صورت نوک بینی کمی از حالت طبیعی سربالاتر و قوس پشت بینی نیز کمی بیشتر باشد.در این مدل پهنای بینی از روبرو و سایز سوراخ ها نیز کمی از حالت طبیعی باریکتر خواهد بود.

مدل های غیر طبیعی بینی؛ از مشخصات این مدل ها بالا رفتن زیاد نوک بینی، قوس بیش از اندازه در پشت بینی فرو رفتگی زیاد ناحیه پره های بینی و کوچک شدن زیاد سایز بینی است. 

انتخاب نوع جراحی بینی

اگر اشکالات بینی خفیف بوده و محدود به قوز استخوانی یا غضروفی باشد و یا  سربینی نیاز به اقدام محدود داشته باشد، روش بسته ترجیح داده می شود، اما برای جراحی های ترمیمی تغییرات ظاهری بینی ناشی از ضربه، اشکالات و غیر قرینگی های سر بینی، اشکالات مادرزادی بینی روش باز انتخاب می شود. برای بینی های گوشتی جهت فرم گرفتن غضروف های ضعیف روش باز مناسب تر خواهد بود.

در روش های نوین جراحی بینی سوراخ های بینی به هیچ وجه دست زده نمی شوند. چون چین کنار پره بینی از بین می رود و بازسازی این چین و فرورفتگی طبیعی تقریبا غیرممکن است. نکته دوم اشکالات تنفسی است که بدلیل کم شدن قطر مجرای تنفسی اتفاق می افتد و بسیاری از این افراد پس از سال های طولانی با مشکلات شدید تنفسی دست و پنجه نرم می کند.

انواع بینی استخوانی

 جراحی بینی استخوانی | عمل بینی گوشتی

انواع بینی

بینی به دو دسته ی استخوانی و گوشتی تقسیم می‌شود. در بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف ظریف است از ویژگی‌های دیگر بینی گوشتی می‌توان به ضخیم بودن و بلندی ارتفاع پره‌های بینی، بزرگی نوک بینی و پوستی دارای منافذ زیاد اشاره کرد.

اما بینی هایی که دارای پوست نازک و غضروف ضخیم هستند، بینی استخوانی نامیده می شوند که شانس بهتری برای جراحی دارند.

بینی های گوشتی

هدف اصلی در جراحی بینی‌های گوشتی، باریک و کوچک‌ تر کردن بینی و زیبا سازی قسمت نوک و جمع کردن پره‌های بینی است. بینی‌های گوشتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول بینی‌هایی هستند که پوستشان چربی زیادی تولید می‌کند. درصد موفقیت جراحی در این نوع بینی‌ها بیشتر است.

دسته دوم بینی‎هایی هستند که مقدار بافت زیر پوست آن‌ها زیاد است، به عبارتی ضخامت پوستشان به خاطر غدد چربی نیست. جراحی این نوع از بینی‌های گوشتی دارای حساسیت بالایی هست و نیاز به یک جراح خیلی ماهر دارد. 

امروزه امکان برگشت پذیری فرم بینی‌های گوشتی پس از جراحی به فرم قبلی دیگر رنگ باخته است، تقریبا افتادگی و برگشت پذیری بینی گوشتی با روش‌های از جراحی به کمترین حد ممکن و حتی به صفر رسیده است.برای این امر غضروف های بینی گوشتی را در جراحی بینی تقویت می کنند، به طوری که غضروف میانی بینی را برداشته و برای تقویت غضروف نوک بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

تزریق آنزیم برای کوچک کردن بینی گوشتی

تزریق آنزیم در صورت تجویز پزشک و تنها برای بینی های گوشتی کاربرد دارد و از آنزیم هایی با نام هیالاز و بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم استفاده می شود.

تزریق آمپول کورتون 

در بعضی موارد پس از جراحی، پزشک برای کم‌ کردن ضخامت پوست بینی و همچنین کاهش تورم ناشی از عمل، از داروی کورتون استفاده می‌کند. گاهی بعد از جراحی بینی، بینی دچار ورم می شود یا فرایند فیبروز پیشرفت می کند برای کم شدن این ورم ها و پیشرفت فیبروز تزریق آمپول کورتون توصیه می شود کورتون در برخی نواحی بینی تقریبا یک هفته بعد از جراحی زیبایی بینی تزریق می شود زیرا این ورم ممکن است باعث نگران افراد شود و زیبایی بینی را کم کند.
دوره مراقبت و بهبودی افرادی که دارای بینی گوشی هستند، طولانی‌تر است.

بینی استخوانی

بینی استخوانی در قسمت پل بینی، دارای حالت خمیدگی و برآمدگی است و به اصطلاح قوزی شکل هست.

بینی های استخوانی از لحاظ فرم ظاهری دارای قوز و پوستی نازک است و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد و همچنین از بافت و غضروف مستحکم برخوردار می باشد.

جراحی بینی استخوانی مشکلاتی نظیر انحراف تیغه بینی، کجی بینی، پولیپ بینی، شکستگی بینی و غیره را درمان و رفع می نماید.

بازگشت برآمدگی و قوز بینی در جراحی بینی های استخوانی بسیار به ندرت رخ می دهد.

رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی از قبیل ضربه  نخوردن بینی در دوره بهبودی، چسب زدن مرتب بینی، نخوابیدن به پهلوها به مدت محدود و غیره در کوتاه تر شدن دوره نقاهت و نتیجه ایده آل از جراحی بینی موثر می باشد.

در کل درصد موفقیت عمل زیبایی بینی استخوانی از گوشتی بالاتر و جراحی زیبایی آن از گوشتی آسان‌تر است. 

عمل بینی با لیزر

لیزر قادر به ایجاد تغییرات روی استخوان بینی نخواهد بود تنها کاربرد لیزر برطرف کردن ایرادات سطحی پوست بینی از قبیل برطرف کردن آکنه می باشد.لیزر یک عمل ساده با استفاده از اشعه بوده که به دو صورت ، یکی برای تغییر در رنگ پوست بینی و دیگری برای افزایش حرارت در بینی و کم کردن حجم چربی بینی استفاده می شود. تغییر در رنگ پوست بینی یعنی تیره و روشن کردن نواحی متفاوت بینی که در نتیجه با ایجاد سایه و روشنی خاص در ظاهر بینی باعث می شود بینی کوچک تر به نظر برسد. و کم کردن حجم چربی بینی نیز روشی نیست که بتوان به صورت علمی و تخصصی روی آن حساب کرد که یک درمان دائمی و ترمیمی به حساب می آید.

این عمل ترمیمی لیزر بینی مزایایی از جمله کوتاه تر بودن دوران نقاهت، عدم خونریزی، عدم استفاده از تیغ و همچنین عدم وجود سختی هایی از جمله تامپون، جای زخم و پانسمان دارد که می توان در صورتی که نیاز به این نوع از انواع جراحی داشته باشید از آن استفاده کنید.

با اینحال این درمان لیزری بدون استفاده از بیهوشی بوده و صرفا از بی حسی موضعی استفاده می شود، این عمل با استفاده از اشعه باعث سوختگی جزئی شده و مراقبت های خاصی از جمله شست و شوی ملایم ، مراقبت و دوری از گرما و نور آفتاب را دارد و همچنین برای برخی از افراد ممنوعیت دارد.

مدت زمان انجام لیزر بینی 1 الی 2 ساعت به طول می کشد و بعد از یکی دو روز می توانید فعالیت عادی خود را داشته باشید.

 بیشتر بدانید: انواع جراحی پلاستیک

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :