دکتر اقدامات قبل و بعد از جراحی گوش چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یک نوع عمل زیبایی است که، به منظور تغییر شکل، سایز و مکان گوش انجام می گیرد.

جراحی گوش می‌تواند به دلایل مختلفی انجام بگیرد. جراحی گوش با هدف درمانی و همچنین زیبای برای افراد انجام می‌گیرد. افراد ممکن است در طول زندگی بر اثر اتفاق‌های مختلف با آسیب دیدگی مواجه شوند و یا اینکه به طور مادرزادی دارای نواقص گوش باشند. افرادی که گوش‌های بزرگی دارند یا گوش‌هایشان خیلی از سرشان فاصله دارد و موجب ناراحتی آن ها می‌شود، ممکن است به جراحی زیبایی گوش نیاز داشته باشند.

جراحی زیبایی گوش

عوارض جراحی زیبایی گوش | جراحی زیبایی گوش

در جراحی زیبایی گوش، گوش‌های برآمده، ناهمسان و برجسته و بزرگ ترمیم وهمچنین نرمه گوش بزرگ اصلاح می‌شود و به فرد اعتماد به نفس بیشتری می دهد. 

در صورتی که اقدامات پیش از جراحی به درستی انجام بگیرد احتمال مواجه شدن با مشکلات جراحی در حین عمل به حداقل خواهد رسید و در حالتی که مراقبت های بعد از عمل با دقت انجام بگیرد نتیجه جراحی به ایده آل بیمار و جراح خواهد رسید.

قبل از جراحی گوش باید توجه داشت که بهترین سن جهت انجام آن، بعد از اتمام رشد کامل گوش یعنی پس از 5 سالگی می‌باشد، البته لازم به ذکر است که عمل جراحی زیبایی گوش برای افراد نوجوان و جوان نیز قابل انجام می‌باشد.

اقدامات لازم قبل از جراحی گوش

مهم ترین اقدامی که باید قبل از جراحی گوش انجام داد تحقیق و انتخاب یک جراح زیبایی گوش با تجربه و مناسب است. برای انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش باید تخصص، تجربه، میزان مهارت و سابقه کاری او را در نظر بگیرد. در برخی از موارد به دلیل انتخاب نادرست جراح زیبایی، عوارضی در بیماران ایجاد می‌گردد که امکان جبران آن ها وجود نخواهد داشت.

 

مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی یا جراحی گوش | جراحی گوش | جراحی زیبایی اتوپلاستی

بنابراین در انتخاب جراح گوش خود بسیار دقت نموده و با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و معیارهای یک جراح بینی خوب اقدام به انتخاب او نمایید.

دیدن نمونه کار جراحان گوش نیز روش مناسبی برای اطمینان حاصل کردن از میزان مهارت جراح در انجام جراحی گوش است، با مراجعه به صفحه اینستاگرام جراحان گوش می توانید نمونه کار آن ها را مشاهده کنید.

 • پزشک قبل از جراحی گوش باید وضعیت سلامت روحی و جسمی فرد را بررسی نماید و اگر بیمار از لحاظ جسمی یا روحی شرایط لازم برای اتوپلاستی را نداشته باشد، باید از جراحی کردن گوش‌های او خودداری شود.
 •  پزشک باید سوالات لازم در رابطه با انتظارات بیمار از این جراحی زیبایی را از او پرسیده و اگر بیمار انتظارات نامعقولی داشته باشد سعی می کند تا او را منصرف و متقاعد سازد.
 • قبل از جراحی باید تمامی عکسبرداری ها و آزمایشات لازم را برای بیمار تجویز شده و انجام گیرد.
 • از بیمار در مورد سوابق بیماری، مصرف داروهای خاص و داشتن حساسیت های دارویی او سوال شود.
 • قبل از عمل جراحی از مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن استفاده نکنید، زیرا موجب رقیق شدن و اختلال در انعقاد خون می‌شود و در حین عمل گوش، فرد دچار خونریزی شده و به همین دلیل باید مصرف آن قبل از عمل گوش قطع شود تا بیمار در حین جراحی گوش خونریزی بیش از حد نداشته باشد.
 • قبل از عمل حتماً لیستی از داروهایی که نباید قبل از عمل زیبایی گوش مصرف نمایید، تهیه کنید. چرا که برخی از داروها ممکن است به روی گردش خون اثر داشته باشد و عمل جراحی زیبایی گوش را دچار مشکل کند.
 • به مدت یک هفته قبل از عمل زیبایی گوش از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید و حتی در معرض دود سیگار و قلیان قرار نگیرید چرا که اکسیژن رسانی به عروق خونی را کاهش می دهد.
 • در صورتی که جراح زیبایی گوش داروی خاصی را برای شما تجویز نمود، حتماً داروها را به صورت صحیح و منظم تا پیش از انجام عمل گوش مصرف نمایید.
 • 8ساعت قبل از انجام عمل زیبایی گوش، غذای سبک میل نمایید و روز جراحی گوش ناشتا باشید.
 • برای احتیاط شب قبل از جراحی زیبایی گوش استحمام کنید و به منظور جلوگیری از عفونت پشت گوش خود را اصلاح نمایید.
 • روز عمل گوش یک ساعت قبل از زمان تعیین شده برای انجام جراحی زیبایی گوش با یک یا دو همراه به کلینیک مراجعه کنید. جراحی زیبایی گوش را تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان انجام دهد باید موارد فوق را رعایت کند.

اما در صورت تمایل بیمار، جراحی زیبایی گوش تحت بی حسی موضعی و در مطب نیز می‌توان انجام داد.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی گوش

هزینه جراحی گوش | جراحی اتوپلاستی | اتوپلاستی گوش 

بعد از جراحی زیبایی گوش چه اتفاقی می افتد؟

 بعد از جراحی گوش دور سرتان با نواری نرم پوشانده شده است این نوار از افزایش تورم جلوگیری می کند.همچنین گذاشتن این نوارها بر روی سر باعث می‌شود موقعیت جدید گوش ثبیت می‌کند.

 • شما در روز جراحی بعد از عمل می‌توانید به کمک پرستاران و همراهان خود به صورت آهسته راه بروید و مایعات مصرف کنید وهمچنین مراقبت‌هایی که باید در خانه انجام بگیرد توسط متخصصان به شما آموزش داده می شود.

 • سه روز بعد از گذشت جراحی نوارها برداشته می‌شود و سر بندهای مخصوص به شما داده شود.
 • بعد از جراحی گوش  نباید هیچ گونه فعالیت و ورزش سنگینی داشته باشید، زیرا به گوش فشار وارد شده و باعث خونریزی در گوش های شما می‌شود.
 • بهتر است بعد از جراحی گوش یا اتوپلاستی رانندگی نکنید زیرا سربند ها باعث کاهش شنوایی شده و همچنین نمی توانید عکس العمل‌های سریع سر و گردن داشته باشید.
 • شب‌ها به پشت بخوابید و به هیچ عنوان به پهلو و بر روی گوش‌های خود نخوابید .بهتر است هنگام خواب زیر سر خود را بلند کنید.
 •  جراحی زیبایی گوش‌ها باعث تورم شده و شما می‌توانید با قطع کرن مصرف نمک به بهبودی این ورم‌ها سرعت ببخشید و همچنین مواد غذایی مایع را افزایش دهید تا به دلیل کم تحرکی بعد از عمل دچار یبوست نشوید.
 • تا سه و چهار روز بعد از جراحی پوشش روی سر خود را خشک نگه دارید. شما می توانید به حمام بروید در صورتی که سر خود را به هیچ عنوان خیس نکند.
 • در صورت تجویز دارو آنها را به طور مرتب مصرف کنید.

نتیجه جراحی گوش بعد از از بین رفتن کبودی و ورم ها مشخص خواهد شد و شما نباید پیش از آن درباره نتیجه جراحی گوش قضاوتی داشته باشید .معمولا نتیجه جراحی گوش باعث رضایت مندی افراد می‌شود. درجراحی زیبایی گوش یا اتوپلاسنی نتیجه مطلوب باعث افزایش اعتماد به نفس بیشتر دربیمار می‌شود.

نکات مهم برای جراحی زیبایی گوش

قبل از انجام جراحی زیبایی گوش باید به سالم بودن روحی و جسمی خود توجه کنید، به نوشیدنی الکلی و دخانیات اعتیاد نداشته باشید، در دوران بارداری جراحی گوش را انجام ندهید، همه مراقبت‌های قبل از جراحی را به درستی انجام دهید، توقعات خود را به پزشک خود بیان کنید، پزشک معالج خوب و با تجربه ای را برای جراحی پیدا کنید. یکی از نکات مهم در جراحی گوش سن بیمار است در صورتی که شخصی به صورت مادرزاد مشکل داشته باشد باید در سنین کودکی یعنی سن بیشتر از 6 سال، سعی کنید در صورت ضروری نبودن برای این جراحی را قبل از این سن اقدام نکنید.

نکات مهم برای جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش | عمل گوش | جراحی زیبایی پلاستیک 

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش چه کسانی هستند

اینکه چه کسانی مجوز جراحی زیبایی گوش را دارند باید پزشک متخصص بررسی کند اما این جراحی محدودیت سنی ندارد. جراحی زیبایی گوش در کودکان قبل از 5 سال با رضایت والدین انجام می‌شود این جراحی برای افراد 13 سال به بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و افراد برای زیبای گوش خود به پزشک مراجعه می‌نمایند اما این نکته را در نظر داشته باشید که این جراحی محدودیت سنی ندارد و همه سنین می توانند آن را انجام دهند.

هزینه جراحی زیبایی گوش

هزینه جراحی زیبایی گوش بستگی به چند فاکتور مختلف دارد و براساس فاکتورهای مختلف متفاوت می‌باشد. این جراحی تنها در صورتی شامل بیمه می‌شود که مربوط به کارکرد گوش باشد به عنوان مثال به شنوایی فرد ربط پیدا کند. در صورتی که جراحی به منظور زیبایی باشد بیمه آن را تقبل نمی کند. اما در صورتی که این زیبایی به منظور رفع مشکلات و ناهنجاری های مادرزادی باشد ممکن مقداری از آن توسط بیمه پرداخت شود.

اگر قصد جراحی زیبایی گوش دارید قبل از اینکه به هزینه‌ها فکر کنید به دنبال بهترین کلینیک و بهترین پزشک متخصص برای جراحی گوش خود باشید و در صورتی که پزشکی را که دارای تخصص و تجربه کافی است پیدا کرده‌اید و هزینه‌های جراحی را که این پزشک تعیین می‌کند در حد توان شما بود برای جراحی اقدام نمایید. اما اینگونه نباشد که تنها به قیمت‌ها اهمیت دهید. از عوارض جراحی زیبایی گوش می‌توان به عدم تقارن گوش‌ها اشاره کرد. 

 بیشتر بدانید: انواع جراحی پلاستیک

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :