جراحی زیبایی گوش

 جراحی زیبایی گوش، اتوپلاستی یا به شکل عامیانه‌­تر زیبایی گوش برجسته، همگی روش­‌هایی هستند که برای اصلاح ظاهر گوش­‌های برجسته که به سمت جلو زاویه‌­دار هستند یا برای اصلاح گوش­‌هایی با ناهنجاری­‌های مختلف اعمال می­‌شوند. این جراحی شکل گوش، اندازه آن یا نسبت بین گوش‌­ها را تغییر می­‌دهد. جراحی زیبایی گوش برای اصلاح بدشکلی‌های مادرزادی یا بعدی مانند مچاله شدن و افتادگی گوش، بیرون­زدگی غضروف اضافی اطراف گوش یا مشکلات ناشی از تصادف و غیره در گوش انجام می‌­شود.

این روش‌­ها را می­‌توان در بزرگسالان و همچنین در کودکان بالای 6 سال اعمال کرد. مهمترین فایده جراحی در سنین پایین رهایی از مشکلات روانی و محیطی در دوران مدرسه است. در بزرگسالان، علاوه بر دلایل زیبایی شناختی، گوش‌­های آسیب دیده ممکن است به دلیل آسیب نیز نیاز به اصلاح داشته باشند. اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید، هیچ محدودیت سنی بالایی برای این مداخله جراحی وجود ندارد. این عمل جراحی که ظاهری طبیعی و زیبا برای گوش فراهم می­‌کند، با استفاده از تکنیک­‌های پیشرفته انجام می­‌شود. به این ترتیب می­توان یک دوره نقاهت کوتاه و راحت را تجربه کرد.

جراحی زیبایی گوش | جراحی گوش

جراحی زیبایی گوش | عمل اتوپلاستی | جراحی نرمه گوش

انواع جراحی زیبایی گوش

جراحی­‌های زیبایی گوش شامل تکنیک‌­ها و روش­‌های مختلفی بوده و با اهداف مختلفی انجام می‌­شوند. بطور کلی سه نوع جراحی زیبایی گوش وجود دارد: جراحی کوچک کردن گوش، جراحی بازسازی گوش و جراحی زیبایی گوش دوطرفه .

نمونه کارهای جراحی زیبایی سینه گوش توسط دکتر محمد ثابت

تمامی نمونه کارها

 

جراحی گوش بل

به جراحی که برای اصلاح گوش­‌هایی بسیار بزرگ که با فاصله زیادی از سر قرار دارند انجام می‌­شود جراحی گوش بل می گویند. درجات زاویه گوش بل می‌­تواند با یکدیگر متفاوت باشد. گوش برجسته به دلیل تغییر در غضروف گوش ایجاد می­‌شود. همچنین ممکن است به دلیل عمق بیش از حد حفره بیرونی گوش ایجاد شود. قبل از انجام جراحی این نوع گوش، باید علت برجسته شدن گوش را به درستی مشخص کرد و پس از تعیین آن، روش مداخله ای برای علت آن برنامه‌­ریزی کرد.

این جراحی شامل نرم کردن غضروف و کج کردن آن به سمت عقب بدون ایجاد اختلال در شکل و ساختار آناتومیک طبیعی گوش است. جراحی از طریق یک برش تقریباً 45 سانتی­متری در پشت گوش انجام می­‌شود. بنابراین جای زخم در پشت گوش باقی می‌­ماند و کاملاً نامرئی است. پس از پایان عمل جراحی، بخیه­‌هایی روی محل برش زده می‌­شود و سپس پنبه در داخل گوش قرار می­‌گیرد. جراحی‌با بی­‌حسی موضعی انجام می­‌شود و 1.5 ساعت طول می­‌کشد. بیمار می‌تواند در روز دوم دوش بگیرد.

جراحی گوش با لیزر

عمل گوش با لیزر یک جراحی پیشرفته است که برای برطرف کردن مشکلات ظاهری گوش با استفاده از فناوری لیزر، بدون درد، بدون بانداژ و بدون خونریزی اعمال می‌شود. در واقع در این روش برش‌­هایی که در جراحی گوش نیاز است با تکنولوژی لیزر انجام می‌­شود و به این ترتیب باعث خونریزی نمی­‌شود و اثری از برش باقی نمی‌­ماند. علاوه بر این برای دستیابی به نتایج بهتر بافت غضروفی با زاویه زیاد با فناوری لیزر نرم شده و زاویه مناسبی فراهم می­‌شود.

جراحی ترمیمی گوش

دو شکایت مهم در مورد گوش، سوراخ‌های بزرگ و بریدگی لاله گوش در اثر استفاده مداوم از گوشواره بزرگ و کاهش پری آن با افزایش سن و پیری است.

سوراخ‌­های گوشواره به مرور زمان به دلیل استفاده از گوشواره­‌های سنگین کشیده می‌­شوند و این کشیده شدن می‌تواند منجر به پارگی لاله گوش شود. چنین پارگی­‌هایی باید با روش خاصی ترمیم شوند. در طی این روش که با بی­حسی موضعی انجام می­‌شود لاله گوش ترمیم می­‌شود و فرد دوباره می‌­تواند گوشواره استفاده کند.

جراحی پلاستیک گوش سوخته

برای اصلاح اسکارهای ناشی از سوختگی در گوش می­‌توان ازروش‌­های ترمیمی استفاده کرد. این روش بعد از بهبود زخم‌­های ناشی ازسوختگی در گوش قابل اجراست. در این روش از اصلاح بافت نواحی سوخته برای ترمیم آنها کمک گرفته می‌­شود. در سوختگی‌­های شدید ممکن است پزشک از پیوند پوست سایر نواحی بدن که در معرض دید نیستند برای ترمیم گوش استفاده ­کند. زخم­‌های ناشی از این جراحی بعد از چند ماه خود به خود ترمیم می­‌شوند و جای هیچ نگرانی نیست.

مشاوره اتوپلاستی

درطول مشاوره با جراحی زیبایی گوش، محدودیت‌ها و خطرات آن آشنا خواهید شد و درباره نیازها و نگرانی‌های خود صحبت خواهید کرد. این گفتگو به پزشک کمک می‌کند انتظارات شما را درک کرده و تعیین کند که آیا می توان به آن ها دست یافت. پزشک گوش های شما، از جمله پوست و غضروف و استخوان زیرین را ارزیابی می‌کند. پس از مشاوره، یک عکاس برای پرونده پزشکی عکس می‌گیرد.

پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و شرایطی را که ممکن است درطول یا بعد از عمل باعث ایجاد مشکلاتی مانند فشار خون کنترل نشده یا لخته شدن خون شود را بررسی می‌کند. شما باید در هرگونه شرایط پزشکی، آلرژی‌های دارویی، درمان‌های پزشکی که انجام داده‌اید، جراحی‌های قبلی و داروهایی که درحال حاضر استفاده می‌کنید اطلاعاتی را به پزشک ارائه دهید. چراکه ارائه کامل اطلاعات برای جراحی مهم است.

جراحی زیبایی گوش برای چه کسانی مناسب است؟

اتوپلاستی با نام جراحی زیبایی گوش در ایران شناخته می‌شود. این جراحی برای نزدیک کردن گوش‌های برجسته به سر و کوچک کردن گوش‌های بزرگ انجام می‌شود. جراحی گوش همچنین می‌تواند گوش هایی که به دلیل آسیب دیدگی یا تا خوردگی‌های نامناسب، کوچک بودن غیرمعمول یا عدم وجود چین و چروک‌های طبیعی، دچار مشکل شده‌اند را نیز اصلاح کند. با جراحی اتوپلاستی همچنین می‌توان لاله گوش یا لوب‌های بزرگ یا کشیده را بهبود داد.

آیا من گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی گوش هستم؟

در بیشتر موارد، این جراحی در کودکان بین 4 تا 14 سال انجام می شود. گوش ها تقریبا تا 6 سالگی کاملا رشد کرده اند و هرچه زودتر جراحی انجام شود، نتیجه جراحی بهتر بوده و کودک کمتر توسط دوستانش مورد تمسخر قرار می گیرد. جراحی  زیبایی گوش در بزرگسالان نیز ممکن است انجام شود و به طور کلی خطری در ارتباط با جراحی گوش در یک بیمار بزرگسال وجود ندارد.

جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

چندین روش وجود دارد که پزشک ممکن است هنگام انجام جراحی تغییر شکل گوش از آنها استفاده کند. یکی از تکنیک های معمول شامل ایجاد یک برش کوچک در پشت گوش برای قرار گرفتن در معرض غضروف گوش و سپس عمل روی غضروف برای خم شدن دوباره آن به سمت سر است. اغلب در این مورد برای شکل دادن گوش جدید از بخیه های غیرقابل جذب استفاده می شود. تکنیک دیگر شامل ایجاد یک برش مشابه در پشت گوش و ازبین بردن پوست و استفاده از بخیه برای جمع شدن غضروف ها به پشت گوش است. این تکنیک بدون ازبین بردن غضروف ها، شکل گوش را تغییر می دهد.

در روشی که توسط دکترثابت انجام می شود، ترکیب برداشتن غضروف و بافت‌های پوست و زیرجلد به همراه تغییرشکل غضروف‌ها با بخیه استفاده می شود. این روش در دراز مدت کمترین میزان عود را خواهد داشت و نتایج ماندگاری را از جراحی اتوپلاستی چه در کودکان و چه در بزرگسالان رقم خواهد زد.

قیمت جراحی زیبایی گوش

قیمت‌­های جراحی زیبایی گوش بسته به روش درمانی که باید برای فرد اعمال شود، سن و دامنه عمل جراحی متفاوت است. از طرف دیگر، قیمت­ گذاری به گونه ای اعمال می‌شود که برای همه بیماران ما که به همان میزان کار لازم است، هزینه یکسانی اعمال شود.

دکتر جراحی زیبایی گوش

میزان موفقیت در این جراحی بالاست. اگر با دستان یک پزشک مجرب انجام شود، میزان موفقیت آن نزدیک به 100 درصد است. دکتر محمد ثابت با سالها سابقه درخشان در زمینه انواع جراحی پلاستیک و زیبایی از بهترین و مدرن‌­ترین تکنیک‌­ها برای جراحی زیبایی گوش و رفع مشکلات مادرزادی ظاهر گوش مانند گوش بل و مشکلات ناشی از سوختگی وغیره استفاده می­‌کنند.

جراحی گوش نیز همانند هر عملی که توسط دکتر ثابت صورت می­‌گیرد، آماده سازی اولیه بیمار توسط ایشان صورت می‌گیرد و تصویر هدفمند از نتیجه جراحی به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و نتایجی که باید به صورت واقعی به دست آید نهایی می­‌شود. می­‌توانید سوالات خود را در زمینه انواع جراحی زیبایی گوش در اینجا بپرسید و پاسخ مناسب خود را دریافت کنید. برایتان روزهای تندرستی آرزومندیم.

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :