انواع جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبائی؛ یک شاخه از جراحی می باشد که در بر طرف نمودن مشکلات پدید آمده از  عواملی که باعث اختلال در شکل و عملکرد بدن می گردد می تواند مادر زادی، در نتیجه حادثه و یا اکتسابی باشد، فعالیت می نماید.  

جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبائی سعی می نماید تا در تمامی سطح بدن هرگونه نقص ناشی از پوست، زیرپوست و استخوانها را رفع نمایند. و هرکدام از بافت هایی که از بین رفته است با بافتهای مشابه آن ترمیم گردد.

جراحی پلاستیک

اصول جراحی در جراحی پلاستیک بر حفظ عروق، جایگزینی بافت مشابه با مشابه، توجه به مناطق کالبدی، و بهبود زخم با به‌حداقل‌رساندن بافت آسیب‌دیده متمرکز است.

جراحی زیبائی، یکی از شاخه های فرعی جراحی پلاستیک می باشد. جراحی زیبائی مجموعه ای از جراحی ها و اقدامات برای زیباتر نمودن و بهتر نمودن تصویر بدن می باشد.

جراحی پلاستیک صورت

گستره ی درمانی جراحی پلاستیک صورت متغیر بوده و می تواند شامل کل صورت، بینی، لب، گوش و گردن باشد. جراحی زیبایی به دو مقوله تقسیم می‌شود: بازسازی و آرایشی.

جراحی پلاستیک بازسازی شامل جراحی پلاستیک سوختگی و هم شامل جراحی هایی که هدف آنها برطرف کردن نقایص و عدم تقارن هایی که در نتیجه مشکلاتی مانند انواع تومورها یا بروز عفونت و یا ناهنجاریهای تکاملی و مشکلات مادرزادی به وجود آمده است ، می باشد. با اینکه عمل ترمیمی صورت هدف مهم بهبود عملکرد را دنبال می کند ، می توان از آن به عنوان عملی برای ترمیم و زیبایی پوست، به صورت همزمان نیز یاد کرد.

جراحی پلاستیک صورت آرایشی به منظور ارتقاء ساختار ظاهری و ویژگی‌های صورت است. که راجترین این جراحی ها شامل برجسته‌ سازی صورت، برجسته‌ سازی چشم، کاشت چانه و گونه، لیپوساکشن و اصلاح چین و چروک صورت و همچنین جوانسازی می‌باشند.

جراحی زیبایی بینی

جراحی پلاستیک

انواع جراحی زیبایی صورت

 1. جراحی پلاستیک بینی (رینوپلاستی): ایجاد تغییرات در شکل ظاهری بینی و بهبود عملکرد بینی از طریق ایجاد تغییرات در شکل پل بینی و غضروف آن
 2. جراحی پلاستیک صورت (لیفت صورت) : کلی ترین جراحی پلاستیک صورت به منظور جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک های صورت و خط خنده بدون اینکه ظاهری نامتعارف و غیر طبیعی به شما بدهد.
 3. جراحی پلاستیک پلک (بلفاروپلاستی): جوانسازی چهره با جراحی پلاستیک پلک و بالا کشیدن ابروها از طریق لیفت ابروها یا بوتاکس
 4. جراحی پلاستیک چشم (لیفت چشم):‌ به منظور برطرف کردن پف زیر چشم و چین و چروک های پنجه کلاغی در اطراف چشم
 5. جراحی پلاستیک گوش (اتوپلاستی) : اصلاح شکل و فرم گوش ها ، کوچک کردن و یا بزرگ کردن گوش
 6. جراحی پلاستیک لیفت گردن یا لیپوساکشن گردن : ‌به منظور برداشتن غبغب و رفع چین و چروک های ناحیه فک و گردن
 7. جراحی پلاستیک گونه  : به منظور برجسته سازی و زاویه دار کردن گونه ها
 8. جراحی پلاستیک لب (لیفت لب) : برای برجسته سازی و حجیم کردن لب‌ها
 9. جراحی پلاستیک لیفت پیشانی (لیفت پیشانی): برای از بین بردن چین و چروک های عمودی وافقی پیشانی و جوانسازی چهره

 عمل جراحی زیبایی پلک ها یا بلفاروپلاستی

متاسفانه چشمها و پلك ها زودتر از ساير اجزاي بدن علائم پيري را نشان ميدهند. عمل جراحي پلاستيك پلك ها براي برداشتن پف پلك ها ، اصلاح افتادگي پلك و برداشتن پوست اضافي آنها بکار می رود. در این جراحی می توان پلك هاي بالا و پایین را به طور مجزا يا همزمان مورد عمل قرار داد. بلفاروپلاستی که بیشتر با هدف جوانسازی و برداشت پوست و چربی های اضافه دور پلک انجام می شود در این سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است و دارای محبوبیت زیادی در بین مردان و زنان می باشد.

 عمل جراحی زیبایی پلک ها یا بلفاروپلاستی

افتادگی و پف پلک

افتادگي پلك می تواند در زمان تولد که موجب افتادگی پلک نوزادان  می شود، به وجود آید و یا در کودکان مدتی پس از تولد ظاهر می شود. افتادگی پلک نوزادان و کودکان میتواند منجر به تنبلی چشم شود . افتادگی پلک  در بزرگسالان  ناشی از افزایش سن است که معمولاً در سنین بالای ۵۰- ٤۵ سال رخ می دهد و در اكثر موارد با پف پلک و افتادگي ابرو همراه می باشد.

پوست اضافی و پف پلك سبب سنگيني روي چشمها شده و گاهی نیز میدان بینایی را  محدود می کند. در برخی موارد افتادگی ابرو و پیشانی سبب تشدید این علائم می گردد. بهترین نوع جراحی زیبایی چشم برای افتادگی و پف پلک ها بلفاروپلاستی می باشد.

جراحی پلاستیک چیست

جراحی بلفاروپلاستی 

 جراحی بلفارو پلاستی شامل برداشتن ظریف پوستهای اضافه و تنظیم چربیهای داخل پلک می باشد .

عمل جراحی معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. اما در بعضی از موارد نیاز به اعمال جراحی ديگري توام با عمل بلفارو پلاستی است که می توان به لیفت ابرو، فیکس کردن ابرو، فیکس کردن غده اشکی، پیوند چربی، تزریق چربی و بخصوص عمل افتادگی پلک اشاره کرد.

عمل زيبايي پلك با لیزر و یا دستگاههای دیگر نیز قابل انجام است وجدیدترین روش برش استفاده از دستگاه امواج راديويي در جراحي هاي زيبايي صورت مي باشد.

جراحی افتادگی پلک بالا

در صورت وجود تنبلی چشم  همراه با افتادگی پلک نوزادان و کودکان، جراحی باید هر چه زودتر انجام شود. اما اگر افتادگی پلک سبب تنبلی چشم نوزادان و کودکان نباشد، جراحی در سنین ورود به مدرسه و یا 18 سالگی انجام می شود.  اما در افتادگی پلک بزرگسالان عمل جراحی افتادگی پلک که اکثرا تحت بیحسی موضعی توسط جراح انجام می گیرد.جراحی افتادگی پلک بالا بیشتر در سنین بالا برای افرادی که دچار افتادگی پلک شده اند انجام می شود و هدف از انجام این جراحی تقویت بینایی می باشد البته این بدان معنا نیست که افراد جوان این جراحی را انجام نمی دهند زیرا ممکن است شخصی به دلیل یک حادثه دچار افتادگی پلک شده باشد یا اینکه مادرزادی چنین مشکلی داشته باشد.

پف زیر چشم یا پف پلک پایین

بیشترین علامت مربوط به زیبایی چشم و پلک می باشد. ظاهر خسته و غمگین از شکایات مراجعه کنندگان است. گاهی شلی پلک پایین همراه با پف زیر چشم مانع عملکرد خوب پمپ اشکی میشوند که سبب اشک ریزش میشود.

جراحی زیبایی پلک پایین به منظور بهبود پف پلک پایین از داخل چشم انجام می شود و برش پوست ندارد. گاهی در حین عمل زیبایی پلک پایین نیاز به صاف تر کردن پوست پلک است تا از میزان چین و چروک پلک کاسته شود. در اکثر افراد بالای 45 سال نیاز به کشیدگی زاویه چشم به منظور تقویت پمپ اشکی وجود دارد. عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین شامل گرد شدن چشم، برگشتن پلک به بیرون و نمایان شدن سفیدی زیر چشم است.

جراحی پلاستیک

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

جراحي پلاستيك بيني كه اصطلاحاً ” رينوپلاستي ” ناميده مي شود جراح زيبايي بيني نيز با درنظرگرفتن شكل مناسب بيني براي هر صورت خاص، با برداشتن قسمت هاي اضافي و حالت دادن به قسمت هاي باقيمانده این جراحی را انجام می دهد. بهترين  نوع بيني نوعي است كه با ساير اجزاء صورت هماهنگي داشته باشد.

مراحل عمل جراحی بینی

جراحی بینی‌ اصلاح‌ ساختمان‌ خارجي‌ بيني ‌براي‌ رفع‌ نقص‌هاي‌ زيبايي‌، عملكردي‌ مادرزادي‌ و اكتسابي‌ بيني‌ است‌. در ابتدا پرسش هایی در مورد انسداد يك‌ طرفه‌ يا دو طرفه‌ بيني‌، مشکلات سينوس‌هاي‌ اطراف ‌بینی‌، ضربه‌ دیدن بيني‌ يا سابقه‌ جراحي ‌قبلی‌ بر روي‌ بيني از بیمار می شود.  ساختمان‌داخلي‌ و ‌ خارجي‌ بيني‌ مورد معاينه‌ قرارمي‌گيرند. از نماي‌ نیم رخ‌، تناسب‌ بيني‌ با ديگر قسمت‌هاي‌ صورت‌ ، برآمدگي‌ پشت ‌بيني‌ و افتادگي‌ نوك‌ بيني‌ مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد. جراحی بینی باید به گونه ای باشد که در هر زاویه ای بدون ایراد باشد و اندازه آن با اندازه صورت فرد تناسب داشته باشد و هیچ گونه مشکل تنفسی برای فردی که جراحی بینی انجام داده است به وجود نیاید و فرد بتواند مثل گذشته روال عادی زندگی خود را طی کند.

مراحل عمل جراحی بینی


به‌ طور كلي‌، در جراحی زیبایی بینی مي‌توان‌ قوزهاي ‌استخواني‌ و غضروفي‌ را متناسب‌ كرد و اندازه‌ و شكل‌ نوك ‌بيني‌ را تغيير داد.  و هچنین نقايص‌ گوناگون‌ بيني‌ را با برداشتن ‌بافت های اضافی‌، برطرف‌ و یا با افزودن‌ بافت‌ها پوشاند.

 مراحل ‌مختلف‌ زير ممكن‌ است‌ بخشی از‌ يك‌ عمل‌ راينوپلاستي باشد:

 1. اصلاح‌ ناهنجاري و انحراف‌ تيغه‌ بيني‌ (سپتوپلاستي)        
 2.  برداشتن‌ قوز استخواني‌ و غضروفي‌.  
 3. ترميم‌ نوك‌ بيني‌ مانند باريك‌ كردن‌ و بالا بردن.   
 4.  باريك‌ كردن‌ قسمت‌ فوقاني‌ و مياني‌ بيني‌.         
 5.  افزودن‌ پيوندهاي‌ استخواني‌ و غضروفي‌
 6. دوختن پوست و گچ گیری.
 7. کاربرد جراحی زیبایی بینی
 8. تغییر در سایز بینی ( کوچک بزرگ کردن بینی)
 9. برطرف کردن قوز بینی
 10. تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی
 11. تغییر اندازه سوراخ های بینی
 12. تغییر زاویه بینی در مقایسه با لب بالا

چگونه بهترین پزشک متخصص را برای جراحی پلاستیک پیدا کنیم

اگر به دنبال با تجربه ترین پزشک فوق تخصص زیبایی و جراحی پلاستیک می گردید دکتر محمد ثابت را به شما معرفی می کنیم که سالیان طولانی در این زمینه فعالیت کرده است و یکی از اعضای انجمن جراحان پلاستیک ایران می باشد و در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی و ترمیمی دارای مدرک فوق تخصص می باشد و با اطمینان کامل می توانید برای انجام جراحی های زیبایی خود به این پزشک برجسته مراجعه نمایید.

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :