هر آنچه که باید در مورد جراحی زیبایی سینه بدانید

جراحی زیبایی سینه و عوارض آن

جراحی زیبایی سینه  یکی از موفق ترین عمل های جراحی زیبایی سینه است. بزرگ کردن و کوچک کردن سینه و لیفت سینه ها از جمله اقداماتی است که برای زیبایی سینه به کار می روند و اما در مورد آقایان شایع ترین جراحی که بر روی سینه ی آنها انجام می شود.
بهبود ظاهر و فرم سینه‌ها همراه با لیفت سینه می‌تواند تاثیر بسزایی در بازیابی اعتماد به نفس بانوان داشته باشد و موجب شود که آنها احساس خوبی نسبت به بدن خود پیدا کنند.

جراحی زیبایی سینه

جراحی پروتز سینه

چه کسانی باید پروتز سینه انجام دهند؟

خانم هایی دارای سینه های شل و بد فرم 
خانم هایی با سینه‌ های كوچكی 
خانم هایی که دوست دارند ‏سینه های بزرگ ‌تر و حجیم تر داشته باشند
کسانی که در سینه‌ های شان عدم تقارن یا اختلاف سایز و شکل وجود دارد.
خانم هایی که بر اثر شیردهی سایز سینه آن ها تغییر کرده است و خانم هایی که بر اثر تغییر وزن سینه‌ های ‏شان كوچک و افتاده شده است.

بزرگ کردن سینه

برای بزرگ کردن سینه از دو روش استفاده می شود. روش اول تزریق چربی و روش دوم استفاده از پروتز ها می باشد.

در روش تزریق چربی، ابتدا چربی از نواحی مستعد چربی مانند ران ها و شکم و... لیپوساکشن شده و جمع آوری می شود و سپس این چربی ها را برای تزریق توسط سانترفیوژ آماده می کنند و در زیر بافت چربی پوست سینه تزریق می شود. 
روش دوم، که شایع ترین روش برای بزرگ کردن سینه ها به شمار می آید، استفاده از پروتز سینه است. پروتزهایی که امروزه استفاده می شود کاملا سالم و بدون زیان هستند و از نظر جنس، محتوای داخلی و ظاهر با پروتز هایی که از آب و یا ژل پر می شدند، متفاوت است. در سه حالت گرد، قطره اشکی و آناتومیکال (راست و چپ) وجود دارد.
جراح وقتی پروتز مناسب را از نظر شکل و اندازه انتخاب کرد. متناسب با وضعیت بیمار پروتزسینه را یا در مجاورت بافت پستان و یا در زیر عضله سینه قرار می دهد. در خانم هایی که جوان هستند و احتمال بارداری و شیر دهی در آنها وجود دارد، بهترین انتخاب گذاشتن پروتز در زیر سینه می باشد. اما برای کسانی که زایمان داشته اند، یکی از بهترین محل قرار گیری پروتز در مجاورت بافت سینه است که پوست اضافه ی سینه به این صورت مصرف شده و جمع می شود.
جراح می تواند با سه روش، از طریق سیاهی سینه یا از چین زیر پستان و یا از زیر بغل این پروتزها را جاگذاری کند.
انتخاب بهترین برش در افراد مختلف متفاوت است. با توجه به شرایط سینه از لحاظ حجم، موقعیت و مشورت با بیمار و اینکه پروتز در چه نقطه ای قرار بگیرد، جراح بهترین تصمیم را اتخاذ می کند.
جراحی بزرگ کردن سینه ها،یکی از عمل‌های جراحی زیبایی بسیار محبوب در بین زنان بزرگ کردن سینه‌ها با پروتزاست که طی آن پروتزی از جنس سالین یا سیلیکون در سینه‌ها قرار داده می‌شود. در این جراحی، پروتز‌ها از طریق برش‌های بسیار کوچکی درون و زیر بافت سینه قرار می‌گیرند.

جراحی زیبایی سینه

کوچک کردن سینه‌ها

زنان با سینه‌های بسیار بزرگ، اغلب در قفسه سینه‌ و پشت خود احساس درد یا خارش و عرق سوز شدن می‌کنند و علاوه بر این از ظاهر خود نیز ناراضی هستند. عمل جراحی کوچک کردن سینه این مشکل را حل می‌کند با انجام این جراحی علاوه بر این که شکل سینه‌ها زیبا می‌شوند، ناراحتی و درد بیمار به خاطر وجود بافت اضافه نیز برطرف می‌شوند. 
در بیماران با سینه های بزرگ با دو روش جراحی می توانیم سینه ها را کوچک کنیم. 
لیپوساکشن در سینه هایی که افتادگی زیاد ندارند و لازم نیست برشی روی سینه زده شود، جراح می تواند از لیپوساکشن استفاده کند. 
اما در بیشتر مواقع بزرگی سینه همراه با افتادگی سینه ها همراه است و در این مواقع با استفاده از برش جراحی، سینه ها را کوچک کرد. در این تکنیک با یک یا دو برش، برشی از روبرو و برشی از زیر حجم سینه ها را به نحوی بسیار زیبا و مطلوبی کوچک کرده و به آن فرم داده شده و افتادگی را اصلاح کرد در تکنیک های خیلی جدیدتر فقط از یک برش جراحی عمودی استفاده می شود.

لیفت سینه‌ها یا ماستوپکسی

پوست سینه در بعضی از زنان به اندازه کافی قوی و مقاوم نیست که این امر سبب افتادگی سینه ها می شود، به این شرایط، پتوز می گویند. در پتوز میزان پوست سینه بیش از بافت پستان است. برای بالا بردن سینه باید پوست اضافی برداشته شود. میزان شل‌شدگی پوست سینه و افتادگی بافت آن در زنان مختلف فرق می‌کند و ممکن است بسیار خفیف، متوسط و یا شدید باشد. یک جراح پلاستیک می‌تواند بعد از ارزیابی وضعیت سینه‌ها، تکنیک مناسب برای انجام جراحی پستان را طرح ریزی کند. این جراحی با چندین تکنیک انجام می شود که عبارتند از:
الگوی مناسب: در این روش برشی به شکل یک لنگر در اطراف و زیر سینه ایجاد می شود.
برش LeJeour: برش در اطراف آرئولا و پایین آن زده می شود.
دونات یا پری ارئولار:  فقط اطراف هاله دور سینه  برش زده می شود و بدین ترتیب جراح می‌توان هم بافت اضافه و هم پوست اضافی سینه‌ها را بردارد. 
این جراحی موجب بالا رفتن سینه‌ها و ایجاد ظاهری جوان و زیبا در سینه‌ها می‌شود.

بازسازی سینه

جراحی زیبایی بازسازی سینه اغلب برای جایگزین کردن سینه در زنانی که با انجام جراحی بافت سینه برای درمان سرطان پستان برداشته شده است، انجام می شود.
در عمل جراحی سینه، سینه ای با ظاهر مناسب، برجسته و حجم مورد نظر را بازسازی می کند. نوک پستان و هاله اطراف نوک پستان نیز بازسازی می شوند. 
ظاهر، برجستگی و حجم سینه می تواند با پروتز یا بافت خود شخص بازیابی شود. اگر دراین عمل جراحی از پروتز استفاده شود، اندازه پروتز با اندازه سینه ی دیگر مطابقت می کند. در صورت امکان، پروتز زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد. سینه نیز می تواند با استفاده از بافت زنانه بازسازی شود.
با انجام عمل بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه، می‌توان به زنان کمک کرد که دوباره حس خوبی نسبت به بدن خود داشته باشند و فرم سینه‌های خود را بازیابند.

جراحی ترمیمی سینه‌ها

بیمارانی که از پروتز‌ سینه استفاده کرده اند باید انتظار این را داشته باشند که در آینده لازم است جراحی ترمیمی انجام دهند. این جراحی ترمیمی ممکن است پروتز سینه با یک پروتز با شکل یا سایز متفاوت تعوض شود و یا برای داشتن ظاهری جوانتر در سینه، تغییراتی در فرم سینه ایجاد شده و یا اینکه تنها یک تنظیم ساده‌ی پروتز باشد.

جراحی برداشتن پروتز سینه 

با ایجاد یک برش کوچک و بیرون کشیدن پروتز انجام می‌شود. این کار را معمولا می‌توان در مطب یا کلینیک و با بیحسی موضعی انجام داد. برداشتن پروتزسینه درمدت زمان کوتاهی در مطب یا کلینیک انجام می شود.

تاثیر جراحی زیبایی سینه در بارداری و شیردهی

انجام  جراحی زیبایی سینه برای اینکه مشکلی در شیردهی به وجود نیاورد بایستی برش عمل جراحی زیبایی زیر بغل و یا زیر پستان باشد. برش در دور هاله ی سینه عمل شیردهی را با مشکل مواجه خواهد کرد. همچنین پروتز گذاری برای بارداری مشکل خاصی در پی ندارد و می توان با خیال راحت باردار شد .
البته بهتر است این عمل جراحی را به بعد از بارداری موکول کنید. چرا که بعد از حاملگی بافت سینه دچار تغییراتی همچون بزرگی سینهو کشیده شدن پوست سینه می شود و با قطع شیردهی سینه جمع و کوچک خواهد شد . لذا توصیه بر این است که بعد از بارداری نسبت به  جراحی زیبایی سینه اقدام کنید.

کوچک کردن سینه‌ی مردان

ژنیکوماستی یا بزرگی بیش از حد سینه‌ها، مشکلی است در هر سنی برای مردان ممکن است، به وجود آید. علت اصلی این مشکل وجود بافت اضافی در سینه‌ها است که ممکن است دردناک یا حساس باشد. در صورتی بزرگی سینه ها با ورزش و رژیم غذایی یا دارودرمانی برطرف نشود، عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ژنیکوماستی را انجام می‌شود. در این جراحی، چربی‌ها و یا بافت‌های اضافی سینه توسط لیپوساکشن یا با برش جراحی، برداشته می‌شود. برش‌های جراحی، نزدیک به‌هاله‌ی تیره رنگ نوک سینه ایجاد شده و به همین علت، جای زخم جراحی به خوبی از نظر پنهان می‌شود. 

جراحی زیبایی سینه چه عوارضی  دارد ؟

از عوارض جراحی زیبایی سینه می توان یه بد فرم شدن شکل سینه، عدم تقارن سینه ها، در برخی از موارد امکان دارد ، تمام پوست هاله یا نوک آن از بین برود، امکان باقی ماندن جای اسکار و برش وجود دارد، امکان تجمع مایع و خون در عمل جراحی زیبایی سینه وجود دارد، امکان از دست رفتن حس نوک سینه به صورت دائمی یا موقت وجود دارد،ا اختلال در شیردهی، عوارض ناشی از بیهوشی متورم شدن،درد جای زخم و خونمردگی اشاره کرد.

بایدها و نبایدهای قبل و بعد از جراحی زیبایی سینه

-انجام عمل جراحی سینه  برای بیمارانی که مشکلات زمینه‌ای مثل مشکل قلبی، ریوی، کبدی، کلیوی، عصبی روانی و… دارد به هیچ وجه توصیه نمی شود.
-قبل از اقدام به جراحی زیبای سینه باید با پزشک جراح فوق تخصص مشاوره داشته باشید و سپس اقدام به جراحی کنید.
-قبل از اقدام به جراحی زیبایی سینه باید با تجویز پزشک ماموگرافی و سونوگرافی انجام دهند.
-مصرف آسپرین و بعضی از قرص ها ممنوع می باشد زیرا آسپرین انعقاد خون را مختل می کند. حتی مصرف قرص ضد بارداری در فاصله دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل سینه مشکل آفرین خواهد بود پس مصرف این قرص را هم باید قطع کنید.
-باید حداقل سه هفته قبل از جراحی زیبایی سینه از مصرف دخانیات خودداری کنید.
-بعد از گذشت تقریبا ۷ روز از انجام جراحی هیچ محدودیت حرکتی برای شما وجود ندارد و شما می‌توانید ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را شروع کنید
-درهفته اول بعد از عمل جراحی حرکات بازوها و تنه نباید شدید و ناگهانی باشد.
-جابه جایی و بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت های سخت در ۵ هفته ی اول بعد از عمل جراحی اکیدا ممنوع می باشد.
-فرد بیمار باید تا ۱ ماه از سوتین طبی استفاده کند.

چه سنی برای جراحی پروتز سینه مناسب می باشد؟

معمولا برای انجام پروتز سینه محدوده سنی خاصی وجود ندارد و هر زمانی رشد سینه که همان بلوغ سینه است کامل شده باشد یعنی سن ۱۸ سالگی به بعد، این عمل قابل انجام است 

 بیشتر بدانید: پروتز سینه و شیردهی

دکتر محند ثابت | فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :
دکتر محمد ثابت