جراحی زیبایی سینه و عوارض آن

جراحی زیبایی سینه یکی از موفق ترین عمل های جراحی زیبایی سینه است. بزرگ کردن و کوچک کردن سینه و لیفت سینه ها از جمله اقداماتی است که برای زیبایی سینه به کار می روند.

جراحی زیبایی سینه

جراحی پروتز سینه | پروتز سینه

چه کسانی باید پروتز سینه انجام دهند؟

 1. خانم هایی دارای سینه های شل و بد فرم
 2. خانم هایی با سینه های کوچک
 3. خانم هایی که دوست دارند سینه های بزرگتر و حجیم تر داشته باشند
 4. کسانی که در سینه هایشان عدم تقارن یا اختلاف سایز و شکل وجود دارد
 5. خانم هایی که بر اثر شیردهی سایز سینه آنها تغییر کرده است و خانم هایی که بر اثر تغییر وزن سینه هایشان کوچک و افتاده شده است.

پروتز سینه

سایزبندی پروتزسینه | انواع پروتز سینه

نمونه کارهای جراحی زیبایی سینه توسط دکتر محمد ثابت

تمامی نمونه کارها

 

 جراحی بزرگ کردن سینه

روش استاندارد بزرگ کردن سینه ها در تمام دنیا استفاده از پروتز سینه است. روش دیگر روش تزریق چربی است. در این روش ابتدا چربی از نواحی مستعد چربی مانند ران ها و شکم و ... لیپوساکشن شده و جمع آوری می شود و سپس این چربی ها را برای تزریق توسط سانترفیوژ آماده می کنند و در زیر بافت چربی پوست سینه تزریق می شود.

در روش پروتز سینه، پروتزهایی که امروزه استفاده می شود کاملاً سالم و بدون زیان هستند و از نظر جنس، محتوای داخلی و ظاهر با پروتزهایی که از آب و یا ژل پر می شدند، متفاوت است.

در 2 حالت گرد یا (round) و قطره اشکی یا (آناتومیکال) وجود دارند. جراح وقتی پروتز مناسب را از نظر شکل و اندازه انتخاب کرد، متناسب با وضعیت بیمار پروتز سینه را یا در مجاورت بافت پستان و یا در زیر عضله سینه قرار می دهد.

پروتزهای سینه از لحاظ شکل به دو فرم گرد یا round و قطره اشکی یا (آناتومیکال) تقسیم بندی می شوند. مکان قرارگیری پروتزها می تواند در زیر بافت سینه و روی عضله، یا در زیر عضله باشد. تصمیم گیری در مورد مکان جاگذاری پروتز به عواملی مثل میزان بافت طبیعی سینه بستگی دارد. در کسانی که مقدار بافت سینه بسیار کم است، پروتز باید در زیر عضله قرار داده شود تا به مرور زمان لبه های آن قابل لمس نباشد.

جراح می تواند با سه روش، از طریق سیاهی سینه یا (NAC) یا از چین زیر پستان یا از زیر بغل این پروتزها را جایگذاری کند.

انتخاب بهترین برش در افراد مختلف متفاوت است. با توجه به شرایط سینه از لحاظ حجم، موقعیت و مشورت با بیمار و اینکه پروتز در چه نقطه ای قرار بگیرد، جراح بهترین تصمیم را اتخاذ می کند.

جراحی بزرگ کردن سینه ها، یکی از عمل های جراحی زیبایی بسیار محبوب در بین زنان بزرگ کردن سینه ها با پروتز است که طی آن پروتزی از جنس سالین یا سیلیکون در سینه ها قرار داده می شود. در این جراحی، پروتزها از طریق برش های بسیار کوچکی درون و زیر بافت سینه قرار می گیرند.

جراحی زیبایی سینه

لیپوساکشن سینه | ماستوپکسی

کوچک کردن سینه ها یا (Reduction Mamoplasty)

زنان با سینه های بسیار بزرگ، اغلب در قفسه سینه و پشت خود احساس درد یا خارش و عرق سوز شدن می کنند و علاوه بر این از ظاهر خود نیز ناراضی هستند. عمل جراحی کوچک کردن سینه این مشکل را حل می کند با انجام این جراحی علاوه بر اینکه شکل سینه ها زیبا می شوند، ناراحتی و درد بیمار به خاطر وجود بافت اضافه نیز بر طرف می شوند.

در بیماران با سینه های بزرگ با دو روش جراحی می توانیم سینه ها را کوچک کنیم.

لیپوساکشن در سینه هایی که افتادگی زیاد ندارند و لازم نیست برشی روی سینه زده شود، جراح می تواند از لیپوساکشن سینه استفاده کند.

اما در بیشتر مواقع بزرگی سینه همراه با افتادگی سینه ها همراه است و در این مواقع با استفاده از برش جراحی، سینه ها را کوچک کرد. در این تکنیک با یک یا دو برش، برشی از روبرو و برشی از زیر حجم سینه ها را به نحوی بسیار زیبا و مطلوبی کوچک کرده و به آن فرم داده شده و افتادگی را اصلاح کرد در تکنیک های خیلی جدید تر فقط از یک برش جراحی عمودی استفاده می شود.

کوچک کردن سینه‌ها

ماستوپکسی چیست| لیفت سینه | جراح پلاستیک 

لیفت سینه ها یا ماستوپکسی

پوست سینه در بعضی از زنان به اندازه کافی قوی و مقاوم نیست که این امر سبب افتادگی سینه ها می شود، به این شرایط، پتوز می گویند. در پتوز میزان پوست سینه بیش از بافت پستان است. برای بالا بردن سینه باید پوست اضافی برداشته شود. میزان شل شدگی پوست سینه و افتادگی بافت آن در زنان مختلف فرق می کند و ممکن است بسیار خفیف، متوسط و یا شدید باشد. یک جراح پلاستیک می تواند بعد از ارزیابی وضعیت سینه ها، تکنیک مناسب برتای انجام جراحی پستان را طرح ریزی کند. این جراحی با چندین تکنیک انجام می شود که عبارتند از:

الگوی مناسب: در این روش برشی به شکل یک لنگر در اطراف و زیر سینه ایجاد می شود.

برش: LeJeour برش در اطراف آرئولار و پایین آن زده می شود.

دونات یا پری ارئولار: فقط اطراف هاله دور سینه برش زده می شود و بدین ترتیب جراح می تواند هم بافت اضافه و هم پوست اضافی سینه ها را بردارد.

این جراحی موجب بالا رفتن سینه ها و ایجاد ظاهری جوان و زیبا در سینه ها می شود.

بازسازی سینه

جراحی  زیبایی بازسازی سینه اغلب برای جایگزین کردن سینه در زنانی که با انجام جراحی بافت سینه برای درمان سرطان پستان برداشته شده است، انجام می شود.

در عمل جراحی سینه، سینه ای با ظاهر مناسب، برجسته و حجم مورد نظر را بازسازی می کند. نوک پستان و هاله اطراف نوک پستان نیز بازسازی می شوند.

ظاهر، برجستگی و حجم سینه می تواند با پروتز یا بافت خود شخص بازیابی شود. اگر در این عمل جراحی از پروتز استفاده شود، اندازه پروتز با اندازه ی سینه ی دیگر مطابقت می کند. در صورت امکان، پروتز زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد، سینه نیز می تواند با استفاده از بافت نرم عضله و پوست خود فرد بازسازی شود. با انجام عمل بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه، می توان به زنان کمک کرد که دوباره حس خوبی نسبت به بدن خود داشته باشند و فرم سینه های خود را بازیابند.

پروتز سینه

عمل ترمیمی پروتز سینه | ترمیم پروتز سینه| پروتز سینه

دلایل انجام عمل ترمیمی پروتز سینه

عمل ترمیمی پروتز سینه می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد مثلاً فرد از اندازه سینه خود در پروتز قبلی رضایت نداشته باشد، یا گاهی ترس از پارگی و جا به جا شدن پروتز سینه می تواند دلیل انجام ترمیم پروتز سینه باشد، گاهی برای تغییر جنس سیلیکون و مدل آن باشد، تغییر در بافت سینه و تغییر حالت آن می تواند دلیل انجام این ترمیم باشند، گاهی نیز ممکن است که با پروتز سینه، سینه آنها زشت شده باشد به هر دلیل که قصد انجام این ترمیم را دارید باید توجه بیشتری به دوره درمان خود داشته باشید.

یکی از دلایل شایع نیاز به عمل ترمیمی پروتز سینه، استفاده از پروتزهای با سایز نا مناسب و بسیار بزرگ در عمل اول است. این پروتزها به تدریج باعث ایجاد حالت افتادگی می شوند و گاهی نیاز به تعویض و انجام عمل ترمیمی همراه با لیفت سینه پیدا می کنند.

تاثیر جراحی زیبایی سینه در بارداری و شیردهی

انجام جراحی زیبایی سینه برای اینکه مشکلی در شیردهی به وجود نیاورد بایستی برش عمل جراحی زیر بغل و یا زیر پستان باشد. برش در دور هاله ی سینه عمل شیردهی را با مشکل مواجه خواهد کرد. همچنین پروتز گذاری برای بارداری مشکل خاصی در پی ندارد و می توان با خیال راحت باردار شد. البته بهتر است این عمل جراحی را به بعد از بارداری موکول کنید. چرا که بعد از حاملگی بافت سینه دچار تغییراتی همچون بزرگی سینه و کشیده شدن پوست سینه می شود و با قطع شیردهی سینه جمع و کوچک خواهد شد. لذا توصیه بر این است که بعد از بارداری نسبت به جراحی زیبایی سینه اقدام کنید.

کوچک کردن سینه مردان

ژنیکوماستی یا بزرگی بیش از حد سینه ها، مشکلی است که در هر سنی برای مردان ممکن است به وجود آید. علت اصلی این مشکل وجود بافت اضافی در سینه ها است که ممکن است دردناک یا حساس باشد. در صورتی بزرگی سینه ها با ورزش و رژیم غذایی یا دارو درمانی برطرف نشود، عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ژنیکوماستی انجام می شود. در این جراحی، چربی ها و یا بافت های اضافی سینه توسط لیپوساکشن یا با برش جراحی، برداشته می شود. برش های جراحی، نزدیک به هاله ی تیره رنگ نوک سینه ایجاد شده و به همین علت، جای زخم جراحی به خوبی از نظر پنهان می شود.

کوچک کردن سینه‌ی مردان

ژنیکوماستی | مزایای ژنیکوماستی | جراحی زیبایی سینه در مردان 

جراحی زیبایی سینه چه عوارضی دارد؟

از عوارض جراحی زیبایی سینه می توان به بد فرم شدن شکل سینه، عدم تقارن سینه ها، در برخی از موارد امکان دارد تمام پوست هاله یا نوک آن از بین برود، امکان باقی ماندن جای اسکار و برش وجود دارد، امکان تجمع مایع و خون در عمل جراحی زیبایی سینه وجود دارد، امکان از دست رفتن حس نوک سینه به صورت دائمی یا موقت وجود دارد، اختلال در شیردهی، عوارض ناشی از بیهوشی متورم شدن، درد جای زخم و خونمردگی اشاره کرد.

مهمترین نکته در پیشگیری از این عوارض انتخاب جراح مناسب است. جراحی زیبایی سینه در حیطه رشته ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک است و در تمام دنیا جراحان پلاستیک متولی این عمل ها هستند و به خوبی در دوره ی آموزشی خود این عمل ها را به همراه تکنیک های متنوع انجام آن فرا می گیرند. به این ترتیب آنها می توانند در هر فردی، متناسب با وضعیت بدنی وی و میزان افتادگی و حجم اولیه سینه ها، بهترین روش جراحی را  که کمترین احتمال عوارض را داشته باشد، انتخاب کنند.

عدم توجه به این مسئله می تواند در آینده مشکلات زیادی برای فرد ایجاد کند که بعضاً قابل ترمیم هم نخواهد بود.

بایدها و نبایدهای قبل و بعد از جراحی زیبایی سینه

 1.  انجام عمل جراحی سینه برای بیمارانی که مشکلات زمینه ای مثل مشکلات قلبی، ریوی، کبدی، کلیوی، عصبی روانی و ...دارد به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 2.  قبل از اقدام به جراحی زیبایی سینه باید با پزشک جراح فوق تخصص مشاوره داشته باشید و سپس اقدام به جراحی کنید.
 3.  قبل از اقدام به جراحی زیبایی سینه باید با تجویز پزشک ماموگرافی و سونوگرافی انجام دهند.
 4. مصرف آسپرین و بعضی از قرص ها ممنوع می باشد زیرا آسپرین انعقاد خون را مختل می کند. حتی مصرف قرص ضد بارداری در فاصله دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل  سینه مشکل آفرین خواهد بود پس مصرف این قرص را هم باید قطع کرد.
 5.  باید حداقل سه هفته قبل از جراحی زیبایی سینه از مصرف دخانیات خودداری کنید.
 6.  بعد از گذشت تقریباً 7 روز از انجام جراحی هیچ محدودیت حرکتی برای شما وجود ندارد و شما می توانید ورزش های سبک مانند پیاده روی را شروع کنید.
 7. در هفته اول بعد از عمل جراحی حرکات بازوها و تنه نباید شدید و ناگهانی باشد.
 8.  جا به جایی و بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت های سخت در 5 هفته ی اول بعد از عمل جراحی اکیداً ممنوع می باشد.
 9.  فرد بیمار باید تا 2 ماه از سوتین طبی استفاده کند.

چه سنی برای جراحی پروتز مناسب می باشد؟

معمولاً برای انجام پروتز سینه محدوده سنی خاصی وجود ندارد و هر زمانی رشد سینه که همان بلوغ سینه است کامل شده باشد یعنی سن 18 سالگی به بعد، این عمل قابل انجام است. یک نکته بسیار مهم در مورد سن مناسب جراحی سینه این است که فرد حتماً باید به بلوغ جسمی و فکری رسیده باشد زیرا اگر بیمار به بلوغ جسمی نرسیده باشد بعداً با افزایش سایز سینه ممکن است که سینه او دچار تغییر فرم شود و حالت مناسب خود را از دست دهد.

 بیشتر بدانید: پروتز سینه و شیردهی

دکتر محمد ثابت | فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :