پروتز سینه و شیردهی

عمل پروتز سینه هیچ خطری برای بارداری ندارد اما چون در دوران بارداری تغییرات هورمونی اتفاق می افتد، سبب تغییراتی در اندازه و شکل سینه ها می شود و این تغییرات تا زمان پس از بارداری نیز ادامه دارد چرا که ترشح شیر تا آن زمان ادامه دارد. بنابراین توصیه می شود افرادی که قصد انجام عمل پروتز سینه دارند آن را بعد دوران بارداری و شیردهی انجام دهند تا پروتز سینه و شیردهی با یکدیگر تداخل نداشته باشند.

پروتز سینه | جراحی پروتز سینه

در حالت کلی پروتز سینه و شیردهی ارتباطی به هم ندارند. اما اگر هنگام جراحی، پروتز سینه را پشت نسج سینه و یا حتی پشت عضله پستان جای دهند و هیچ گونه ارتباطی با مجاری شیری نداشته باشد. اما اگر فرد همراه با پروتز سینه عمل های زیبایی دیگری مانند لیفت سینه انجام دهد و مجاری شیری دستکاری شود، ممکن است که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش در شیردهی ایجاد شود در نتیجه پروتز سینه و شیردهی با هم ارتباط پیدا می کنند.

گاهی بافت سینه بسیار کوچک است و نیاز به انجام اندیکاسیون پروتز سینه بر روی سینه می شود. همین کوچک بودن بافت سینه باعث کم بودن شیر مادر می باشد، شیر مادرچه قبل پروتز چه بعد پروتز کم خواهد بود و ربطی به عمل پروتز سینه ندارد.

در عمل پروتز سینه،برشی دور هاله سینه، زیر سینه و یا زیر بغل ایجاد می کنند که اگر برش را در دور هاله سینه ایجاد کنن ، ممکن است چند مجرای شیری قطع شود که بر میزان شیر دهی تاثیر خواهد گذاشت و در اینصورت است که پروتز سینه و شیردهی با یکدیگر مشکل خواهند داشت.

 

ارتباط محل قرار گیری پروتز سینه و شیردهی

محل قرار گیری پروتز سینه به عوامل مختلفی همچون تشخیص پزشک، فرم سینه و هدف متقاضی عمل زیبایی سینه بستگی دارد، اما برای مادران شیرده قرار دادن  پروتز سینه در عضلات سینه، بهترین گزینه می باشد. تا در روند پروتز سینه و شیردهی مشکلی ایجاد نشود.

 

مشکل اساسی جراحی بزرگ سازی سینه

اگر ایمپلنت‌های سیلیکونی یا سالین در داخل سینه قرار گرفته باشد، احتمال دارد که حساسیت نوک سینه‌ها کمتر یا بیشتر از حالت عادی شود.
بعد از زایمان و ورود شیر به سینه‌ها، ممکن است تورم سینه‌ها بیش از اندازه و حتی اغراق آمیز شود. همچنین ممکن است دچار مشکل بیماری ورم سینه، همراه با درد و تب و لرز شدید شود.

 

تاثیر پروتز در شیردهی

اینکه مادری با انجام پروتز سینه می تواند به نوزاد شیر دهد یا نه و یا اینکه پروتز سینه در شیردهی او مشکلی پیش خواهد آورد یا نه، به روش جراحی‌ پروتز بستگی دارد؛ بیشتر روش ها به گونه‌ ای انجام می شود که با شیردهی زنان سازگار باشد و در پروتز سینه و شیردهی مشکلی ایجاد نشود.

-هر چه فشار پروتز سینه روی غدد شیرساز سینه کمتر باشد، شانس بیشتری برای تولید شیر وجود خواهد داشت. فشار بر هر غده ی بدن می‌ تواند موجب اختلال در عملکرد آن غده شود. در مورد غدد شیری نیز در هنگام جراحی پروتز سینه باید دقت شود که فشار زیادی بر این غدد وارد نیاید.

-محل برش سینه برای جاگذاری پروتز می تواند میزان آسیب به غدد شیری، مجرای لنف، اعصاب یا جریان خون را مشخص کند. اگر این برش در اطراف نوک و هاله سینه باشد، می تواند بر حس نوک سینه اثر گذاشته و موجب قطع عصبی شود که مسئول واکنش نوروهورمونی لازم برای تولید و آزاد شدن شیر مادر می باشد.اگر برش در زیر سینه و روی چین افقی سینه انجام شود، دارای حالت تهاجمی کمتری است و آسیب کمتری به سینه وارد می شود و مادر می تواند پس از عمل به طور کامل شیردهی انجام دهد و پروتز سینه و شیردهی مثل حالت عادی خواهد بود و به علاوه اسکاری که در بعضی افراد در اثر جراحی به وجود می‌آید در این روش برش، کمتر دیده می شود.

-محل قرارگیری و اندازه پروتز نیز بر میزان فشار درون سینه اثر می گذارد. سینه از یک بافت غددی تولید شیر، روی لایه ماهیچه ای تشکیل شده است. اگر کیسه پروتز بین بافت غددی و لایه ماهیچه ای قرار گیرد، به احتمال زیاد به غدد و مجرای شیری فشار وارد می کند و در نتیجه جریان یافتن شیر دچار اختلال شده و تولید شیر کاهش می یابد.

-جای زخم ممکن است موجب درد، کج و سفت شدن سینه شود و با رسیدن تا مجرای شیری، بر تولید شیر مادر تاثیر گذارد. در صورتی که شیر آزادانه از سینه خارج نشود،  مادرانی که قبل تر پروتز سینه انجام داده اند بیشتر مستعد آماس و ورم پستان می شوند.

-سینه های برخی مادران پس از جراحی پروتز سینه، حتی نسبت به یک برخورد یا لمس جزئی بسیار دردناک و حساس می شوند. همین امر، شیردهی را برای آنان به شدت دشوار می سازد. سایر مادران ممکن است احساس کمتری در نوک سینه داشته باشند که بر واکنش نوروهورمونی مورد نیاز برای تولید شیر اثر می گذارد.

-گاهی مادرانی که پروتز سینه انجام داده اند، از سینه شان شیر ترشح می شود بدون اینکه ربطی به شیردهی طبیعی یا گالاکتوسل داشته باشد. ترشح شیر معمولا ناشی از ورم سینه بعد از پروتز است که در این صورت پروتز باید برداشته شود.

 

نکاتی درباره شیردهی پس از پروتز سینه

شیردهی زیاد در اولین هفته ها پس از زایمان اهمیت فراوانی دارد، به همین دلیل بدن مادر، مدام پیام تولید شیر دریافت می کند. به منظور افزایش شیر، مشاور شیردهی ممکن است استفاده از شیر دوش را علاوه بر شیر دادن به کودک توصیه کند. به این ترتیب می توان حتی بدون داشتن شیر کامل، با روش هایی مانند قرار دادن دستگاه تامین کننده شیر درون سینه مادر یا شیر دادن با شیشه شیر، به فرزند خود شیر داد.

یکی از سوالاتی که در مورد عوارض پروتز سینه بر روی شیر دهی مطرح می شود این است که آیا ممکن است که مواد پروتزی به داخل شیر مادر راه پیدا کرده و وارد بدن نوزاد شود؟ پاسخ منفی می باشد. تحقیقات نشان داده است که در شیر بانوانی که پروتز سینه انجام داده اند، هیچ ماده مضری وجود ندارد و تفاوتی بین شیر مادران با پروتز سینه و مادران دیگر وجود ندارد.

به اشتراک بگذارید :
دکتر محمد ثابت