جراحی بلفاروپلاستی یا لیفت پلک چیست؟

بلفاروپلاستی را با نام جراحی لیفت پلک هم می شناسند. لیفت پلک روشی است که با برداشتن چربی، پوست و عضلات اضافی از پلک های بالا و پایین، افتادگی پلک چشم را از بین می برد. این عمل همچنین پف زیر چشم که باعث پیرتر به نظر رسیدن می شود و گاهی در بینایی فرد اختلال ایجاد می کند را هم از بین می برد. در واقع بلفاروپلاستی، جوانسازی پلک ها با بازیابی شکل و خطوط پلک است. پزشکان معتقدند تکنیک های قدیمی جراحی پلک که باعث از بین رفتن بافت پوست، ماهیچه ها و چربی می شود را حالا باید با عمل های تخصصی ترین مانند بلفاروپلاستی جایگزین کرد.

آیا من گزینه مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی هستم؟

وظیفه تشخیص اینکه فرد گزینه مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی هست یا خیر بر عهده پزشک جراح پلاستیک است. اگر شما دچار افتادگی پلک هستید و از سلامت جسمی و روانی برخوردارید و همچنین انتظارات شما از جراحی منطقی است، می توانید گزینه خوبی برای جراحی باشید. بیشتر متقاضیان این نوع جراحی، سنی بالای 35 سال دارند و به دلیل افتادگی پلک تصمیم به انجام این جراحی می گیرند. با این وجود هستند افرادی که به صورت ژنتیکی از افتادگی پلک و ابروی خود راضی نیستند و در سنین جوانی تصمیم به بلفاروپلاستی می گیرند.

 

جراحی زیبایی پلک | بلفاروپلاستی

جراحی افتادگی پلک | عمل بلفاروپلاستی | جراحی بلفاروپلاستی 

 

بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

مشکلات از قبیل کم کاری تیروئید و بیماری گریوز، خشکی چشم یا کمبود اشک، می تواند در روند جراحی بلفاروپلاستی مشکلاتی را ایجاد کند. فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون، بیماری های قلبی عروقی و دیابت نیز ممکن است موجب اختلالاتی در مراحل جراحی به وجود بیاورند. گلوکوم نیز از بیماری هایی است که باید جانب احتیاط را رعایت کرد. توصیه می شود قبل از جراحی با چشم پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

نمونه کارهای بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک توسط دکتر محمد ثابت

تمامی نمونه کارها

 

از مشاوره قبل از جراحی چه انتظاری داشته باشیم؟

در طول مشاوره در این خصوص با محدودیت ها و خطرات آن آشنا خواهید شد. بهتر است در زمان مشاوره درباره نیازها و نگرانی های خود صحبت کنید. این کار به پزشک کمک می کند انتظارات شما را درک کرده و تشخیص دهد آیا این انتظارات دست یافتنی هستند یا خیر. پزشک پلک های شما را به دقت بررسی می کند تا مشکل پلک ها و عدم تقارن ها را ارزیابی کند و بهترین روش جراحی برای پلک شما را تشخیص دهد.

یکی از مسائلی که باید در جلسه مشاوره روشن شود وضعیت قرارگیری ابروها و میزان افتادگی پیشانی است. باید دانست کسانی که افتادگی پیشانی یا ابرو دارند بهتر است برای حصول نتیجه کامل و مورد نظر، در زمان جراحی پلک مشکل افتادگی پیشانی و ابرو را با لیفت پیشانی یا ابرو اصلاح کنند وگرنه ممکن است نتیجه کامل و مورد انتظارشان از جراحی به دست نیاید.

پس از مشاوره مراحل انجام آزمایشات و انجام فتوگرافی (عکسبرداری) انجام می شود و در صورتی که منعی برای عمل نداشته باشید، هماهنگی لازم جهت تعیین زمان عمل صورت می گیرد.

در حین جلسه مشاوره باید سابقه پزشکی خود را به صورت کامل عنوان کنید. باید هر گونه اطلاعات مربوطه را به پزشک خود ارائه دهید.همچنین در مورد هر گونه شرایط پزشکی، آلرژی های دارویی، درمان های پزشکی که دریافت کرده اید. جراحی های قبلی و داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید اطلاعاتی را ارائه دهید. ارائه اطلاعات کامل در این بخش اهمیت زیادی دارد.

جراحی چگونه انجام می شود؟

در یک شرایط نرمال پزشک برش هایی را به دنبال خطوط طبیعی چین و چروک پلک فوقانی و دقیقاً زیر مژه های پایین ایجاد می کند. با استفاده از این برش ها، پوست را از بافت چربی و عضله زیرین جدا می کند. سپس با دقت مقدار کمی چربی اضافی را از بین می برند و در صورت لزوم، افتادگی پوست و عضله را اصلاح می کنند. در عمل پلک پایین اغلب پزشکان برای سفت شدن قسمت خارجی چشم یک «کانتوپکسی جانبی» انجام می دهد. این عمل باعث می شود چشم ها جوان و شاداب به نظر برسند. سپس برش ها با بخیه های بسیار ریز دوباره بخیه می خورند.

در صورتی که فرد سن زیادی نداشته باشد و محل قرارگیری ابروها مناسب باشد، عمل بلفاروپلاستی پلک بالا را بی حسی موضعی و با در نظر گرفتن شرایط استریل قابل انجام است. ولی در مواردی که علاوه بر عمل پلک نیاز به کار بر روی ابروها یا عضلات اخم هم وجود داشته باشد و در موارد جراحی پلک پایین معمولاً از بیهوشی استفاده می شود.

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :