جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

همه چهره ها یکسان نیستند، بنابراین منطقی است که انجام همه عمل های لیفت صورت نباید به یک شکل باشد. نتایج لیفت صورت هرفرد باید از نظر او منحصربه فرد و طبیعی باشد. پزشک ویژگی های متمایز صورت بیمار را به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد، سپس اهداف کلی را قبل از لیفت صورت با بیمار ارزیابی می کند تا اطمینان حاصل کند که بیمار و پزشک باهم توافق دارند و لیفت صورت برای هرشرایط خاص بیمار شخصی سازی می شود.

لیفت صورت مدرن | لیفت صورت 

این سطح شخصی سازی به این دلیل امکان پذیر است که لیفت صورت مدرن از روش های جراحی و غیرجراحی بهتری نسبت به گذشته استفاده می کند. در حقیقت، اصطلاح "لیفت صورت" امروزه نامی غلط است. در لیفت صورت مدرن، صورت نباید فقط به بالا کشیده شود، زیرا این امر باعث یک ظاهر غیرطبیعی می شود.

لیفت صورت مدرن با استفاده از روشی پیشرفته طراحی شده، مشکلات ایجاد شده در اثر پیری را اصلاح می کند. این روش نه تنها شامل برداشتن لایه های عمیق صورت، بلکه پرکردن نواحی خالی صورت است که با افزایش سن حجم خود را ازدست داده اند. لیفت صورت مدرن، همراه با روش های مدرن لیفت گردن و سایر تکنیک ها، به معنای جوان سازی کامل صورت است.

باید دانست با وجود تبلیغات متعدد درمورد روش های غیرجراحی لیفت صورت مانند انواع دستگاه های جوانسازی و لیفت و انواع لیفت های سرپایی مثل لیفت با نخ، ماندگارترین و اصولی ترین روش جوانسازی صورت است که ماندگاری طولانی مدت دارد، جراحی فیس لیفت می باشد.

لیفت صورت مدرن

لبفت صورت همانطور که امروزه انجام می شود روشی چندجزئی است که از چندین تکنیک متناسب و هماهنگ استفاده می کند که ظاهری طبیعی و جوان تر ایجاد می کند. ویژگی اصلی عبارتند از:

  1. استفاده از لیفت لایه عمیق یا همان عضلات سطحی صورت برای تغییر شکل ساختار افتادگی گونه و قسمت میانی صورت و گردن
  2. استفاده از تزریق چربی همزمان که ناحیه تخلیه شده مرکز صورت بیمار را از چربی جمع آوری شده از مناطق دیگر پر می کند.

لیفت صورت اغلب همراه با روش های لیفت اغلب همراه با روش های لیفت ابرو، پلک و لب است. به ترکیبی از تکنیک ها بریا رسیدن به اهداف فردی هربیمار، جوان سازی صورت یا  (Facial Rejuvenation) گفته می شود. هدف پزشک از جوان سازی صورت این است که از فرایندهای لیفت و پرکردن صورت برای ایجاد تغییراتی درصورت که با بقیه اجزای صورت هماهنگ است، استفاده کند. نتیجه یک صورت طبیعی تر، جوان تر و آرام است.

لیفت

لیفت پیشانی | انواع لیفت صورت 

بهترین گزینه های لیفت صورت

اولین ملاقات با پزشک نقش تعیین کننده ای دارد. پزشک در این جلسه متوجه می شود گزینه های مناسبی برای جراحی هستید اگر ویژگی های زیر را داشته باشید:

از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار باشید

انتظارات منطقی از نتیجه جراحی داشته باشید

بهترین کاندیداهای لیفت و جوان سازی صورت افرادی هستند که صورت و گردن آنها دچار افتادگی شده، پوست آنها هنوز خاصیت ارتجاعی دارد و ساختار استخوانی آنها محکم و کاملاً مشخص است.

به عنوان مثال، برای بسیاری از بیماران جوان بدون عمل جراحی لیفت صورت تنها از بوتاکس و فیلرها استفاده می شود. بیماران مسن تر غالبا از لیزر یا لایه برداری شیمیایی استفاده می کنند که روش های جوان سازی صورت با حداقل تهاجم هستند. جوان سازی صورت می تواند باعث افزایش عزت نفس شود، اما ظاهری کاملا متفاوت به بیماران نخواهد داد.

به یاد داشته باشید پیری یک روند است و لیفت صورت تنها راه مقابله با پیری نیست. جوان سازی کامل صورت شامل یک سری اقدامات با برنامه ریزی دقیق است. از استفاده مناسب از مراقبت از پوست و ضدآفتاب گرفته تا استفاده از فیلرها، بوتاکس، لیزر و درنهایت جراحی های جوان سازی همه می توانند نقش های تعیین کننده ای داشته باشند. لیفت و جراحی جوانسازی صورت می تواند تا حد زیادی سلامتی و نشاط صورت شمارا بازیابی کند، اما کمک زیادی به بهبود زیبایی صورت و داشتن ظاهر جوان تر می کند و درواقع با این عمل فرآیند تغییرات ناشی از افزایش سن در صورت و گردن شما حداقل 10 سال به عقب بر می گردد و هنر جراح پلاستیک این است که این بازگشت ظاهر شما به سن پایینتر، فرمی کاملاً طبیعی و نچرال داشته باشد.

به چه مواردی باید قبل از جراحی دقت کرد؟

دو مورد از مهمترین مواردی که شما و جراح باید قبل از تعیین وقت جراحی زیبایی در نظر بگیرید، عبارتند از:

احساسی که نسبت به ظاهر فعلی خود دارید (پزشک از شما می خواهد حداقل 3 مورد اصلی را شناسایی کنید)

توقع شما برای نتیجه لیفت صورت (پزشک شما را تشویق می کند که نسبت به نتایجی که انتظار دارید واقع بین باشید )

قبل از تصمیم به لیفت صورت، به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید، بنابراین آماده خواهید بود که آنها را با پزشک در میان بگذارید. او توصیه می کند که به آینه نگاه کنید و سه مورد را که بیشتر در مورد ظاهرتان شما را آزار می دهد، ذکر کنید. این سه مورد زمینه را برای بحث در مورد لیفت صورت قبل از عمل با پزشک فراهم می کند. زیرا وی برنامه ریزی می کند که چگونه با لیفت صورت چهره شما را بهبود بخشد.

پزشک برای کمک به این روند پیشنهاد می کند عکس هایی از خود بیاورید که ظاهر شما را در 10 تا 15 سال پیش نشان می دهد. این تصاویر به عنوان مدل برای کمک به پزشک در تعیین تکنیک های لیفت صورت برای بازگرداندن صورت شما به حالت جوانی، بسیار ارزشمند خواهد بود.

اهداف پزشک در هنگام مشاوره لیفت صورت

در طی مشاوره های لیفت، پزشک چند هدف دارد.

معاینه فیزیکی صورت: پزشک در طول مشاوره لیفت صورت، تمام صورت را از ابرو و پلک ها گرفته تا گردن و ناحیه بالای قفسه سینه با دقت ارزیابی می کند. معاینه وی قبل از لیفت صورت شامل بافت کلی پوست و همچنین چین و چروک و ساختارهای زیرین است. همه افراد از ویژگی های صورت منحصر به فردی برخوردار هستند که به زیبایی و ظاهر کلی آنها کمک می کند. این اطلاعات مقدماتی برای لیفت صورت به او کمک می کند تا تعیین کند که چگونه صورت را برای بلند مدت به بهترین شکل تغییر دهد.

یکی از مناطقی که در تصمیم گیری در جراحی لیفت صورت مؤثر است وجود افتادگی در بافت های کنار چانه ها است. این نواحی با افزایش سن به تدریج دچار افتادگی می شوند و ظاهری مسن به فرد می دهند. وجود این افتادگی ها در کنار چانه و مجاورت خط خنده که به (jawl) معروف است، به پزشک نشان می دهد که شما از جراحی لیفتینگ سود می برید و این جراحی برای شما مناسب است.

مشاهده صورت در هنگام صحبت کردن، در طول معاینه لیفت صورت، ممکن است پزشک از شما بخواهد چندین عبارات مختلف را ادا کنید، بنابراین او می تواند ویژگی های صورت شما را در حالت متحرک نیز مشاهده کند.

تاریخچه پزشکی: شما باید همه اطلاعات از تاریخچه پزشکی خود، ازجمله هرگونه اطلاعات درمورد آلرژی های دارویی و درمان را ارائه دهید. پزشک علاوه بر داروهایی که درحال حاضر مصرف می کنید، باید درمورد هرگونه مسائل پزشکی با جراحی های قبلی نیز بداند.

مصرف سیگار و دخانیات موردی است که حتماً باید به پزشک گفته شود. افرادی که سابقه مصرف سیگار دارند باید حداقل 2 هفته قبل کاملاً آن را قطع کنند. بی توجهی به این مسئله می تواند باعث ایجاد عوارض درپوست فرد یا خطوط برش جراحی شود که برای وی مشکلاتی ایجاد می کند.

لازم است کلیه داروهایی که می توانند اختلالاتی در انعقاد خون ایجاد کنند حدود 10 روز قبل از عمل قطع شود. این دارو ها شامل داروهایی مانند آسپرین، وارفارین، مسکن های خانواده NSAIDS مثل پروفن و ایندومتاسین و ناپروکسن، مکمل هایی مثل ویتامین E یا امگا-3 و انواع موادغذایی با منشاء گیاهی مثل سیر می باشند.

توصیه ها در پایان مشاوره لیفت صورت: پزشک با بهره گیری از تخصص خود در زمینه لیفت صورت و تجزیه تحلیل صورت شما به صورت فردی می تواند به شما بگوید که به نظر او بهترین روش برای دستیابی به بهترین نتیجه برای لیفت صورت چیست.

عکاس صورت: پس از مشاوره لیفت صورت، یک عکاس از چهره شما برای پرونده پزشکی عکس می گیرد.

این عکس ها درک درست تغییرات لازم و مسائلی مثل عدم تقارن ها درصورت به جراح کمک می کند و همچنین ابزار مناسبی برای مقایسه نتایج قبل و بعد از عمل می باشد.

نکته مهم برای لیفت صورت و همچنین هر روش جوان سازی این است که فرد سالم، غیرسیگاری، باانگیزه باشد و انتظارات واقع بینانه ای از ظاهرخود پس از اتمام لیفت صورت داشته باشد.

لیفت ترمیمی صورت

لیفت صورت و پیشانی | انجام لیفت صورت | جراحی لیفت صورت

لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

روش انجام لیفت صورت برای افراد مختلف متفاوت است و به صورت و نیازفرد مرتبط می باشد.

روش لیفت صورت شامل ایجاد برش های پنهان، برداشت چربی از قسمت دیگری از بدن، پرکردن دقیق قسمت های توخالی و بخیه زدن لایه های عمیق برای تغییر شکل گونه ها و گردن است. با افزایش سن، بافت های چربیدر صورت کاهش می یابد و باعث ایجاد فرورفتگی در گونه ها می شود. استفاده از چربی خود بیمار برای پرکردن صورت منجر به لیفت صورت طبیعی تر می شود.

برش ها برای لیفت صورت معمولا از یک خط طبیعی جلوی گوش یا درست در داخل غضروف های جلوی گوش شروع می شوند و در پشت لاله گوش تا پایین پوست سر ادامه می یابند. این کار به پزشک کمک می کند تا برش های لیفت صورت را پنهان کند، بنابراین پس از اتمام مراحل می توانید موهای خود راروی بخیه ها قرار داده و آن هارا بپوشانید.

ممکن است یک لوله تخلیه نازک و کوچک یا همان درن به طور موقت زیرپوست گوش قرار داده شود تا خونی که هنگام لیفت صورت در آنجا جمع می شود تخلیه شود. پزشک سر را پانسمان می کند تا تورم به حداقل برسد.

روز اول پس از جراحی روی بخیه ها همچنان با پانسمان پوشیده می شود. در هفته اول باید آنتی بیوتیک مصرف کنید. نوشیدن مایعات نیز اهمیت دارد. برای 10 روز اول، باید هنگام خواب سربالاتر از سایر اجزای بدن قرار گیرد تا تورم به حداقل برسد و ترمیم زخم به خوبی انجام شود. درد و ناراحتی های جسمی بعد از چندروز کاهش می یابد، اگر درد دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در روز دوم می توانید پانسمان را بردارید. مرتبا از رختخواب بلند شوید، راه بروید و حرکت کنید. رژیم غذایی منظم داشته باشید.

در روز هفتم برای پیگیری لیفت صورت به پزشک مراجعه کنید. بعضی از بخیه ها در این روز برداشته می شوند. با ماساژدرمانی صورت، تلاش برای بهبود زخم هارا شروع کنید. ماساژدرمانی صورت به بهبود زخم کمک می کند.

در روز دهم می توانید همه بخیه هارا بردارید. اگر همه چیزخوب پیش رفت، می توانید 10 تا 14 روز پس از لیفت صورت به کار خود برگردید. مراقبت از زخم شامل یک سیستم مراقبت از پوست است که حداقل شش ماه برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن باید انجام شود.

در هفته چهارم در نواحی گونه احساس کرخی و سفتی وجود دارد. بی حسی و سختی در نواحی گونه حداقل به مدت 10 تا 12 هفته پس از لیفت صورت طبیعی است. تمام فعالیت ها و تمریناتی را که قبل از لیفت صورت انجام می داده اید را می توانید از این هفته به بعد از سربگیرید.

لیفت صورت ترمیمی

برخی از بیمارانی که لیفت صورت انجام می دهند ممکن است پس از چندسال دوباره برای ترمیم لیفت مراجعه کنند. در تکنیک های قدیمی لیفت صورت از فن آوری و روش های پزشکی، کمتر از تکنیک ها و تجهیزات امروزی استفاده شده است. بنابراین در گذشته احتمال انجام لیفت های ثانویه بیشتر بود. تکنیک های لیفت صورت که در سال های گذشته توسط جراحان پلاستیک استفاده می شد برای زمان آن ها مناسب بود، اما به اندازه تکنیک های مدرن لیفت صورت ماندگاری نداشت. اما با روش های نوین نیز، همچنان لیفت های ثانویه افزایش یافته است، به این معنی که افراد بیشتری از نظر آماری به اقدامات ثانویه نیاز دارند. دلیل دوم این است که بیماران لیفت ضورت را در سنین پایین تر انجام می دهند که سال های بیشتری از زندگی آنها باقی مانده است و با افزایش سن پوست صورت دچار افتادگی می شود و باید برای لیفت ثانویه مراجعه کنند.

با تجزیه و تحلیل دقیق و انجام درست لیفت صورت، از جراحی ثانویه لیفت جلوگیری می شود. یافتن یک جراح زیبایی دقیق، با دانش و تجربه برای انجام آماده سازی قبل از عمل برای لیفت صورت بسیار مهم است.

انجام جراحی لیفتینگ در حیطه رشته تخصصی جراحی پلاستیک است و انجام آن توسط افراد فاقد صلاحیت علمی و عملی می تواند خطرات بعضاً جبران ناپذیری داشته باشد. با مراجعه به جراح درست و با پشتوانه علمی و تجربه عملی کافی، شما هم می توانید از نتایج منحصر به فرد این عمل برخوردار شوید و عقربه زمان را حداقل 10 سال در چهره خود به عقب ببرید.

دکتر محمد ثابت | فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

به اشتراک بگذارید :